Realizacje

Co warto wiedzieć przed zakupem pompy ciepła?

Pompy ciepła są coraz częściej montowane w polskich domach. Rosnąca popularność wspomnianych urządzeń wynika przede wszystkim z wydajności, która łączy się z ekologią. Pompa umożliwia ekonomiczne ogrzewanie domu i podgrzewanie wody użytkowej, a przy tym nie emituje spalin.

Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp, z logo wielu producentów, w szerokim przedziale cenowym. Jaki więc wybrać odpowiedni model? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Rodzaje pomp ciepła

Jak już wspomnieliśmy, na rynku dostępnych jest kilka wariantów pomp ciepła. Główne kryterium podziału to źródło energii pobieranej z otoczenia – można wyróżnić pompy gruntowe, powietrzne oraz wodne. Poszczególne modele różnią sią także sposobem montażu i efektywnością. 

Pompy powietrzne są instalowane nad poziomem gruntu i zachowują wydajność nawet w warunkach poniżej -20°C. Warto jednak zaznaczyć, że niższe temperatury wiążą się ze spadkiem efektywności – z tego względu nie poleca się ich do wyjątkowo mroźnych miejsc.

Pompy gruntowe i wodne montuje się z kolei pod powierzchnią ziemi. Oba warianty charakteryzują się niezależnością od zewnętrznych czynników atmosferycznych. Ich montaż wymaga stosunkowo sporo pracy – cały proces obejmuje przygotowanie miejsca na urządzenia i na podłączenie całej instalacji. Warto jednak wspomnieć, że takie pompy świetnie współpracują na przykład z fotowoltaiką czy gruntowym wymiennikiem ciepła. Z tego względu, jeśli inwestujemy w jedną z tych instalacji, warto postawić także na pozostałe.

fakty i mity dotyczące pomp ciepła

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy ciepła?

Najważniejszy czynnik przy szukaniu pompy ciepła to specyfikacja budynku – mowa przede wszystkim o lokalizacji i warunkach wodno-gruntowych. Jeśli temperatura wokół nie spada poniżej -10°C, warto postawić na pompy powietrzne. W polskim klimacie przeważnie lepiej sprawdzą się urządzenia gruntowe, które są zazwyczaj bezpieczniejsze i trwalsze, a do tego bez problemu poradzą sobie nawet z mroźną zimą.

Ważną kwestią jest też moc urządzenia: to parametr, który powinien być dopasowany do konstrukcji domu, czyli przede wszystkim jego powierzchni i układu pomieszczeń. Wybór pompy najlepiej skonsultować ze specjalistami, którzy pomogą oszacować zapotrzebowanie energetyczne – dzięki temu możliwe będzie przygotowanie idealnej instalacji do swojego budynku.

Dlaczego warto postawić na pompę ciepła?

Pompy ciepła mają wiele zalet – jedną z nich jest wysoka efektywność, zwłaszcza w przypadku pomp gruntowych i wodnych. Świetna wydajność wynika z faktu, że działanie urządzeń nie opiera się na samodzielnym tworzeniu ciepła, a jedynie na pobraniu go z otoczenia. Jednocześnie wiąże się to z brakiem produkcji szkodliwych zanieczyszczeń, co sprawia, że jest to korzystny wybór pod względem ekologii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.