Wentylacja, Rekuperacja

Rekuperatory z wymiennikiem sorbcyjno entalpicznym

Oferta

Rekuperacja w domu - nasza oferta

Prawie każde spotkanie z klientami budującymi nowy dom, gdy zapytam się o wentylację z odzyskiem ciepła zaczyna się od następujących pytań:

  • Po co mi rekuperacja? Mam komin.
  • Pewnie pożera dużo prądu, więc gdzie oszczędność?
  • A co to jest rekuperacja?
  • Kiedyś budowało się kominy i to wystarczyło.

Aby rozwiać wątpliwości inwestorów i pomóc zrozumieć odpowiedzi na powyższe pytania postanowiłem rozwinąć trochę temat poza prezentacją samej oferty mojej firmy.

Moja przygoda z rekuperacją zaczęła się przy budowie drugiego domu, w którym starałem się uniknąć wszystkich błędów popełnionych w tym pierwszym. Oczywiście nie od razu byłem zdecydowany na montaż Rekuperacji, gdyż jak wszyscy obawiałem się wysokich kosztów wykonania instalacji i zakupu samego rekuperatora. Jednak wiedziałem, że błędem pierwszego domu był zupełny brak wentylacji.

Jak większość z nas uznałem,  że będę otwierał lub rozszczelniał okna i to wystarczy. Nic bardziej mylnego. Samo otwarcie okien owszem wpuści nam świeże powietrze do domu i uzupełni zapas tlenu, ale pozostaje jeszcze kwestia usunięcia “zużytego” powietrza i wilgoci. Przeciętny projekt podobnie jak mój zawiera tylko kratki lub wentylatory w łazienkach i kuchni oraz okap kuchenny.

Takie rozwiązanie owszem zapewnia świeżość w łazience ale dopiero w momencie otwarcia okna. Teraz pojawia się pytanie czemu? Otóż odpowiedź leży w sposobie budowy współczesnych domów. Wszystkie dostępne materiały – takie jak drzwi, okna i inne przegrody budowlane muszą spełniać normy energooszczędności a co za tym idzie są idealnie szczelne. Mają dwie, nawet trzy uszczelki aby nie dopuścić do wprowadzania zimna i hałasu z zewnątrz budynku.

Kiedy wszystkie przegrody są szczelne powietrze niema możliwości dostać się do domu, a co za tym idzie w budynku powstaje niekorzystne podciśnienie, które może być przyczyną bólu głowy i złego samopoczucia. Pracujący wentylatorek w łazience lub okap kuchenny doprowadza do takiej sytuacji. Oczywiście otwarcie okna wyrówna ciśnienia, ale przy -10stC na zewnątrz momentalnie wychłodzi nam całe mieszkanie, a i tak nie usunie wilgoci i nieprzyjemnego zapachu z pomieszczeń gdzie kratek wentylacyjnych nie ma.

Całe zgromadzone w budynku ciepło unosi się do góry, wypierane przez to chłodne z zewnątrz i ucieka do kominów i kratek, generując duże zapotrzebowanie na ogrzewanie. Straty ciepła generowane przez wentylację należą do tych największych w całym budynku i sięgają nawet do 70% całego zapotrzebowania na ciepło. Oczywiście tutaj można zadać pytanie, po co wietrzyć, ale mam nadzieję, że nie muszę odpowiadać na nie.

Zobacz schemat

Wentylacja mechaniczna

Tutaj z pomocą przychodzi wentylacja mechaniczna. Wentylacja mechaniczna zapewnia stały dopływ świeżego powietrza zbilansowany z ilością powietrza wyciąganego (wywiewanego). Pozwala ona utrzymywać prawidłowe ciśnienie w budynku i prawidłową wymianę powietrza oraz usuwanie wilgoci.

Zastosowanie samych wentylatorów nawiewno-wywiewnych rozwiązuje problem wymiany powietrza, jednak nadal do budynku wprowadzamy zimne powietrze, a to ogrzane wyrzucamy na zewnątrz generując straty w ogrzewaniu.

Na ratunek przychodzi nam rekuperacja. Rekuperator poza wentylatorami gwarantującymi nam stałą wymianę powietrza, wyposażony jest w wymiennik ciepła. W wymienniku „mijają” się strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego, a to chłodniejsze ogrzewa nam powietrze cieplejsze. Rekuperator w ten sposób jest w stanie odzyskać około 90% ciepła niwelując tym samym straty na ogrzewaniu.

Działanie rekuperatora często porównuję do motoryzacyjnego intercoolera. Gdzie gorące powietrze znajdujące się w chłodnicy jest w tym przypadku studzone przez powietrze otoczenia, ale nie miesza się z nim.

Niezależnie od typu wybranego rekuperatora podstawowa zasada działania urządzeń jest identyczna.

Zużycie energii rekuperatora możemy uśrednić i można przyjąć wartość na poziomie 180 – 360 kWh / rok  przy budynku około 120 – 160m2. W skali miesiąca jest to wydatek rzędu maksymalnie 20zł, rocznie 240zł. Oszczędności jakie wprowadza rekuperator w samym ogrzewaniu potrafią być 10 krotnie wyższe niż koszt utrzymania rekuperatora, a dodatkowo oddychamy świeżym powietrzem, z mniejszą ilością alergenów i zabezpieczamy dom przed powstawaniem grzybów.

Pracuj z najlepszymi

Z czego wykonać rekuperację? - wykorzystane materiały

Moja firma, poleca klientom wykonywanie instalacji rekuperacji z rur tworzywowych powszechnie nazywanych „Flex” ich główną zaletą są:

  • Możliwość ukrycia całej instalacji w posadzce/stropie wystarczy 8 cm między stropem a posadzką
  • Jednolite odcinki rur z gładką powierzchnią zapobiegają osadzaniu się kurzu w kanałach wywiewnych
  • Niezależne doprowadzenie powietrza do każdego pomieszczenia zapewnia komfort akustyczny pomiędzy pomieszczeniami 
  • Gładko powierzchnia kanałów gwarantuje cichą pracę całej instalacji 

Wykonujemy również instalacje z rur Spiro oraz kanałów prostokątnych. Tego typu instalacje zazwyczaj montujemy w dużych obiektach, gdzie wymagane są duże wydatki powietrza.

Instalacja z Rur Spiro wymaga dużo miejsca i może powodować przenoszenie się dźwięków między sąsiadującymi pomieszczeniami. Minimalna wysokosć kanału to 100mm, konieczne jest stopniowanie średnicy kanałów według projektu.

Centrale wentylacyjne które proponujemy to markowe produkty firmy Komfovent. Komfovent oferuje innowacyjne centrale wentylacyjne zarówno z typowymi wymiennikami przeciwprądowymi, ale również z wymiennikami obrotowymi I i II generacji. To te ostatnie wymienniki zasługują na szczególną uwagę, gdyż dzięki zastosowanemu złożu Zeolitowemu pozwalają poza komfortem termicznym dbać o własciwy poziom wilgotności w pomieszczeniach zarówno w okresie zimowym jak i letnim. 

Producent oferuje urządzenia leżące, stojące oraz wiszące

Zapraszamy klientów z całego województwa łódzkiego, miedzy innymi z miast:
Pabianice, Konstantynów Łódzki, Sieradz, Łask, Zgierz, Łowicz