GWC

Oferta

Gruntowe wymienniki ciepła

Gruntowe wymienniki ciepła budzą obecnie coraz większe zainteresowanie. Zresztą nie bez powodu.

Wspomniane urządzenia pozwalają na zmaksymalizowanie wydajności energetycznej systemu rekuperacji. Na czym polega ich działanie? Latem schładzają, a zimą ogrzewają powietrze, dzięki czemu zapewniają komfort termiczny przez cały rok i pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy na zakupie klimatyzatorów. Dużą wydajność wspomnianych systemów gwarantuje stała temperatura panująca w głębszych warstwach ziemi.

Gruntowe wymienniki ciepła – rodzaje

Na rynku można znaleźć różne rodzaje opisywanych urządzeń, między innymi:

  • Wymienniki rurowe – umieszczane na głębokości od 120 140 centymetrów poniżej poziomu terenu tworzą swoisty tunel, przy czym powietrze nie ma bezpośredniego kontaktu z gruntem. Tego typu systemy są na ogół wytwarzane z polichlorku winylu (PCV), polipropylenu lub polietylenu. Podłącza się je do studzienek odwodnieniowych, co zapobiega gromadzeniu skroplin, a w konsekwencji wywiera pozytywny wpływ na jakość powietrza. Opisywane rozwiązania można montować bezpośrednio pod budynkami, niezależnie od poziomu wód gruntowych. To bardzo dobra propozycja dla właścicieli działek o niewielkim metrażu.
  • Wymienniki żwirowe – filtrację powietrza następuje w materiale skalnym, a dokładniej mówiąc w kruszywie o granulacji oscylującej w granicach 40-80 milimetrów. Należy je zabezpieczyć za pomocą hydroizolacji oraz geowłókniny, co zminimalizuje ryzyko mieszania się żwiru i ziemi, a w konsekwencji zwiększy wydajność całego systemu. Żwirowy gruntownik ciepła nie nastręcza dużych trudności w obsłudze. Nie wymaga odprowadzenia skroplin oraz wymiany filtrów powietrza. Konieczna jest natomiast okresowa regeneracja złoża.
  • Wymienniki płytowe – instalowane w rozstawie lub w tak zwanym układzie zwartym. Układa się je na zagęszczonej podsypce i specjalnych bloczkach dystansowych. W ten sposób powstaje wolna przestrzeń między gruntem a płytami, w której dochodzi do wymiany ciepła. Prezentowane systemy są montowane na głębokości minimum 70 centymetrów poniżej poziomu terenu. Wymagają izolacji termicznej, ale odprowadzanie skroplin nie jest potrzebne (grunt absorbuje nadmiar wilgoci). Płytowe gruntowniki ciepła nie znajdują zastosowania w miejscach, gdzie występuje duże obciążenie powierzchni (powyżej 5 ton na metr kwadratowy). 
Pracuj z najlepszymi

Jaki gruntowy wymiennik ciepła wybrać?

W naszej ofercie znajda Państwo wyłącznie sprawdzone i starannie wyselekcjonowane rozwiązania, które cechuje najwyższa jakość wykonania. Ich zastosowanie pozwoli odciążyć domowy budżet i w pełni wykorzystać odnawialne źródła energii, a w konsekwencji zadbać o środowisko naturalne. Nasi specjaliści służą radą i pomocą w doborze najbardziej odpowiedniego systemu dostosowanego do Państwa indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Zapraszamy do kontaktu.