MK Instalacje - Artykuły

Ogrzewanie podłogowe – fakty i mity

Na temat ogrzewania podłogowego krążą najróżniejsze historie. Jeśli się w nie wsłuchamy, z całą  pewnością zauważymy, że ma ono równie szerokie grono zwolenników, jak i przeciwników. Aby  rozwiać wszelkie wątpliwości, skupimy się na często rozstrzyganych wątkach, dotyczących tego typu  rozwiązania.  

FAKT – ogrzewanie podłogowe nadaje się do zapewnienia  ciepła w całym domu 

Ten rodzaj ogrzewania można spokojnie zastosować w każdym pomieszczeniu w domu. Sprawdzi się  ono nie tylko w łazience czy kuchni, ale również w salonie lub sypialni. Komfort stawiania stóp na  ciepłej podłodze tuż po przebudzeniu, jest więc możliwy do osiągnięcia. 

MIT – ogrzewanie podłogowe tylko na płytki ceramiczne 

Terakota, kamień czy gres rzeczywiście najlepiej sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym. Jednak  nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć innych materiałów. Odpowiednio twarde drewno czy panele także można tu zastosować. Należy jedynie dobrać produkt, którego właściwości będą współgrały z  ogrzewaniem podłogowym. 

FAKT – przy ogrzewaniu podłogowym należy dobrze  zaplanować rozkład mebli 

Ciężkie meble, umieszczone bezpośrednio na podłodze, mogą zakłócać przepływ ciepła. Dlatego na  etapie planowania przestrzeni warto zadbać o to, aby meble we wnętrzach z ogrzewaniem  podłogowym stały na nóżkach. W pomieszczeniach, takich jak kuchnia, można także rozmieścić  ogrzewanie podłogowe tak, aby pod zaplanowanymi meblami instalacji po prostu nie było.  

MIT – ogrzewanie podłogowe powoduje unoszenie się kurzu  w pomieszczeniu 

Przy ogrzewaniu podłogowym ruch powietrza jest znacznie mniejszy niż przy tradycyjnych, ściennych grzejnikach. Dlatego też drobinki kurzu oraz inne zanieczyszczenia nie unoszą się wysoko w  powietrzu. Możemy zatem oddychać spokojnie i cieszyć się czystym powietrzem. 

FAKT – ogrzewanie podłogowe jest bezpieczne dla alergików 

Dzięki mniejszej cyrkulacji powietrza, w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym powietrze jest znacznie mniej zanieczyszczone. Nie jest ono również tak suche, jak przy grzejnikach, dlatego nie zmniejsza komfortu osób z alergią.

MIT – ogrzewanie podłogowe jest droższe niż tradycyjne  grzejniki 

Montaż tego rodzaju instalacji grzewczej może generować spore koszty. Jest to jednak rozwiązanie niezwykle energooszczędne. Spoglądając na temat długoterminowo, zaobserwujemy, że cena  montażu zwróci nam się w bardzo krótkim czasie. 

Podsumowując – ogrzewanie podłogowe niesie za sobą całą listę korzyści. Od pozytywnego wpływu na zdrowie i samopoczucie, przez dużą swobodę w aranżacji wnętrza, aż po aspekty ekonomiczne. Dzięki takiej instalacji nie musimy martwić się o dopasowanie wyposażenia do zajmujących przestrzeń grzejników ściennych, zyskujemy czyste powietrze, a nasz budżet będzie nam za tę decyzję  niezmiernie wdzięczny.

Nie wiesz jak zacząć?

Skontaktuj się z nami na darmową konsultację

Zobacz też:

Sucha podłogówka

Łódź, Kraków, Wrocław czy Warszawa – w dużych aglomeracjach miejskich istnieje problem zanieczyszczonego powietrza w związku z bardzo starymi i mało efektywnymi systemami ogrzewania. Warto

Read More »

Fakty i mity na temat ekologicznego ogrzewania

W ostatnim czasie coraz więcej Polaków ogrzewa dom przy wykorzystaniu ekologicznego ogrzewania, czyli systemów grzewczych wykorzystujących OZE i nieemitujących dwutlenku węgla do atmosfery. Głównym urządzeniem grzewczym

Read More »