10 powodów, dla których warto zamontować pompę ciepła

Picture of autor: MK Instalacje
autor: MK Instalacje

Szukasz urządzenia grzewczego, które pomoże obniżyć rachunki za ogrzanie domu i wody? Zależy Ci na ochronie planety, więc chcesz, by był to sprzęt przyjazny środowisku? To tylko kropelka w morzu zalet, o jakich można mówić w przypadku pomp ciepła. Poniżej przedstawimy Ci 10 powodów, dla których warto zamontować pompę ciepła. Kiedy je poznasz, nie będziesz mieć już żadnych wątpliwości, co do tego, jaki sposób ogrzewania chcesz zastosować w swoim domu.

1. Postaw na ekologię

Pierwszym czynnikiem, o którym koniecznie trzeba powiedzieć, jest pozytywny wpływ montażu pomp ciepła na środowisko. Wykorzystują one do pracy odnawialne źródła energii (woda, powietrze, grunt), a nie paliwa kopalne. Dzięki temu nie są źródłem emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

2. Pompa ciepła do ogrzania wody

Za pomocą pompy ciepła nie tylko uzyskamy pożądaną temperaturę w pomieszczeniach. Sprawdzi się ona do ogrzania ciepłej wody użytkowej, obniżając tym samym koszty tego procesu.

3. Chłodzenie domu z użyciem pompy ciepła

Pompy ciepła z powodzeniem obniżą temperaturę w twoim domu. W upalne, letnie dni mogą zastąpić klimatyzację, której zarówno zakup, jak i eksploatacja, wiążą się z kosztami.

4. Wygoda i porządek

Do ogrzewania domu i wody za pomocą pompy ciepła nie jest potrzebny opał. Nie musimy się zatem martwić o regularny zakup drewna czy węgla. Unikamy również nieporządku, który pojawia się w wyniku korzystania z tradycyjnego pieca.

5. Zadbaj o bezpieczeństwo

Korzystanie z pompy ciepła nie wiąże się z procesem spalania. Minimalizujemy zatem ryzyko pożaru, a w przypadku pieca gazowego, także wybuchu. Warto zainwestować w montaż pompy, by zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny.

6. Minimum formalności

Jeżeli zdecydujemy się na montaż powietrznej pompy ciepła, nie będziemy musieli zaprzątać sobie głowy formalnościami. Zainstalowanie takiego urządzenia nie wymaga bowiem żadnych pozwoleń ani zgłoszenia do urzędu.

7. Pompa do każdego domu

Pompy ciepła są powszechnie stosowane w nowoczesnym budownictwie. Okazuje się jednak, że doskonale sprawdzają się także w starych domach, w których zdecydowano się na termomodernizację.

8. Minimalne straty energii

Niskie straty energetyczne, możemy jeszcze bardziej obniżyć. Uda się to jeśli pompę ciepła połączymy z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym lub panelami ściennymi.

9. Szybki zwrot kosztów

Koszty inwestycji w montaż pompy ciepła bardzo szybko się zwracają. Nie wymaga ona bowiem dużych nakładów na początku (zwłaszcza modele powietrzne), ani w trakcie eksploatacji. Energia elektryczna potrzebna jest jedynie do uruchomienia sprężarki.

10. Pompa ciepła plus fotowoltaika

Jeżeli chcemy całkowicie uniezależnić się od sieci energetycznej, możemy połączyć montaż pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Wtedy te minimum energii elektrycznej, potrzebnej do pracy pompy, również pozyskamy z odnawialnych źródeł.

Nie wiesz jak zacząć?

Skontaktuj się z nami na darmową konsultację

Zobacz też:

Sucha podłogówka

Łódź, Kraków, Wrocław czy Warszawa – w dużych aglomeracjach miejskich istnieje problem zanieczyszczonego powietrza w związku z bardzo starymi i mało efektywnymi systemami ogrzewania. Warto

Read More »