W ostatnim czasie coraz więcej Polaków ogrzewa dom przy wykorzystaniu ekologicznego ogrzewania, czyli systemów grzewczych wykorzystujących OZE i nieemitujących dwutlenku węgla do atmosfery. Głównym urządzeniem grzewczym takiego systemu ogrzewania jest zazwyczaj pompa ciepła. Jakie są fakty i mity dotyczące ogrzewania domu pompą ciepła? Sprawdźmy!
OZE i pompa ciepła – co to takiego?
OZE to skrót pochodzący od terminu „odnawialne źródła energii”. Odnawialne źródła energii to nieograniczone, szybko odnawiające się zasoby energetyczne wykorzystywane do produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Takim zasobem jest na przykład promieniowanie słoneczne przemianowywane na energię elektryczną przez instalację fotowoltaiczną. Kolejnym przykładem odnawialnego źródła energii jest ciepło wykorzystywane przez pompy ciepła do zasilania instalacji grzewczej w budynku. Pompy ciepła dzielimy na trzy podstawowe rodzaje:
- powietrzne pompy ciepła – pobierające ciepło z powietrza,
- gruntowe pompy ciepła – pobierające ciepło z wnętrza ziemi,
- wodne pompy ciepła – pobierające ciepło z wody.
Pompa ciepła w trakcie swojej pracy nie emituje smogu, spalin ani nie zwiększa emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Instalacja grzewcza z pompą ciepła jest więc przyjaznym środowisku systemem ogrzewania.
System ekologicznego ogrzewania z pompą ciepła – fakty i mity
Pompa ciepła jest niekonwencjonalnym urządzeniem grzewczym, wokół którego narosło wiele mitów – oto trzy powielane najczęściej:
Mit 1: Pompa ciepła nie ogrzeje domu w polskiej strefie klimatycznej.
To nieprawda – zarówno powietrzna, jak i wodna czy gruntowa pompa ciepła jest w stanie efektywnie i wydajnie zasilać system ogrzewania domu oraz ogrzewać wodę użytkową w polskich warunkach klimatycznych. Nowoczesne pompy ciepła są w stanie utrzymywać temperaturę pokojową nawet przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej -28°C. Specyfika działania pompy ciepła jest zbliżona do zasady działania lodówki – z tą jednak różnicą, że urządzenie to w swoim wnętrzu zbiera ciepło. Lodówka również może chłodzić swoją zawartość, nawet jeżeli na zewnątrz panują temperatury dodatnie przekraczające 30°C.
Mit 2: Muszę kopać dziurę w ziemi, aby zamontować pompę ciepła.
Jedynie montaż gruntowej pompy ciepła wymaga wykonania odwiertów, w których umieszczane są tak zwane kolektory ciepła zbierające i przekazujące ciepło z ziemi do urządzenia grzewczego. Pompa ciepła powietrzna zbiera ciepło z powietrza – składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Montaż takiej pompy nie wymaga wykonywania otworów w ziemi.
Mit 3: Pompa ciepła jest droga w instalacji i utrzymaniu.
Montaż pompy ciepła wiąże się z inwestycją podobnie jak montaż każdego innego urządzenia grzewczego. Inwestycja ta jednak zwraca się po około 7 latach poprzez dużo niższe koszty rachunków za ogrzewanie. Ceny surowców energetycznych takich jak gaz i węgiel wciąż rosną i nic nie zapowiada, by sytuacja ta miała się w najbliższym czasie zmienić. Ekologiczne ogrzewanie wykorzystuje nieograniczone zasoby ciepła występującego w naturze. Jeżeli chodzi o koszty eksploatacyjne, to są one zbliżone, a nawet niższe niż w przypadku konwencjonalnych urządzeń grzewczych.
Na koniec dodamy, że inwestycję związaną z zakupem i montażem pompy ciepła oraz dostosowaniem systemu grzewczego w budynku do tego urządzenia możemy sfinansować z refundacji udzielanych w ramach programów rządowych takich „Czyste Powietrze”. Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane montażem pompy ciepła w firmie lub gospodarstwie domowym.