MK Instalacje - Artykuły

Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed mrozami?

Pompy ciepła to urządzenia ekonomiczne. Ze względu na generowane koszty oraz łatwość montażu, największą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła. Jednak, kiedy temperatura na dworze spada poniżej zera stopni Celsjusza, są one narażone na awarie. Warto zatem wiedzieć, jak zabezpieczyć pompę ciepła przed mrozami, by służyła nam długo i sprawnie.


Rodzaj powietrznej pompy ciepła a potrzeba ochrony przed mrozami

Wśród pomp ciepła wyróżnić można ich dwa rodzaje. Obydwa urządzenia działają na tej samej zasadzie, czyli czerpią energię z powietrza i przekazują ją w postaci ciepła do instalacji centralnego ogrzewania. Różnica między nimi leży w rozmieszczeniu komponentów. W pompach typu split wymiennik powietrza, czyli skraplacz, montowany jest w jednostce wewnętrznej. Na zewnątrz budynku znajdują się wszystkie pozostałe elementy. W monoblokach cały układ chłodniczy znajduje się w jednostce zewnętrznej. Dlatego ryzyko zamarznięcia wody w układzie podczas mrozów jest w przypadku pompy ciepła typu monoblok znacznie większe.

Sposoby na zabezpieczenie pompy ciepła przed mrozami

Znaczny spadek temperatury powietrza w okresie zimowym, wiąże się z dużym ryzykiem zamarznięcia wody w jednostce zewnętrznej pompy podczas zaniku prądu. Woda, zamarzając, zwiększa swoją objętość, czego skutkiem może być rozszczelnienie wymiennika. W takim przypadku urządzenie nie nadaje się już do użytku. Warto zatem skorzystać z jednego ze sposobów zabezpieczenia pompy ciepła przed mrozami.


Zawory spustowe

Aby zabezpieczyć instalację wodną można zamontować awaryjne zawory spustowe na przewodzie zasilającym i powrotnym. Jeżeli temperatura wody w pompie osiągnie niebezpiecznie niski poziom, wtedy zawory się otworzą. Rurom oraz wymiennikowi, opróżnionym w ten sposób z wody, nie zagrażają uszkodzenia, które mogłyby być następstwem zamarznięcia wody w układzie.


Glikol a zabezpieczenie pompy ciepła przed mrozami

Aby mieć pewność, że mrozy nie zagrażają naszej pompie ciepła, możemy wypełnić agregat odporną na zamarzanie substancją, np. roztworem glikolu. Preparat ten zamarza dopiero przy temperaturze -25 stopni Celsjusza, zatem w naszych warunkach atmosferycznych będzie wystarczającym zabezpieczeniem.


Zasilanie awaryjne

Do zamarznięcia wody w pompie ciepła dochodzi zwykle z powodu braku prądu. Aby wyeliminować ten problem, można rozważyć zakup akumulatorów UPS lub agregatu prądotwórczego. Urządzenia te pozwolą zachować ciągłość pracy pompy nawet przy chwilowym braku prądu.
Jak widać, sposobów na odpowiednie zabezpieczenie pompy ciepła przed mrozami nie brakuje. Warto zatem wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie, by zimą nie martwić się problemem niesprawnego z powodu niskich temperatur urządzenia.

Nie wiesz jak zacząć?

Skontaktuj się z nami na darmową konsultację

Zobacz też:

Sucha podłogówka

Łódź, Kraków, Wrocław czy Warszawa – w dużych aglomeracjach miejskich istnieje problem zanieczyszczonego powietrza w związku z bardzo starymi i mało efektywnymi systemami ogrzewania. Warto

Read More »

Fakty i mity na temat ekologicznego ogrzewania

W ostatnim czasie coraz więcej Polaków ogrzewa dom przy wykorzystaniu ekologicznego ogrzewania, czyli systemów grzewczych wykorzystujących OZE i nieemitujących dwutlenku węgla do atmosfery. Głównym urządzeniem grzewczym

Read More »