MK Instalacje - Artykuły

Gaz, Pellet a może Pompa Ciepła – wyóbr na lata…

Od kilku lat obserwujemy na rynku wzrost popularności pomp ciepła. Zmieniający się klimat pozwala na montaż tego typu ogrzewania w bardzo atrakcyjnej cenie, porównywalnej z innymi źródłami energii, gdyż wystarczy nam energia z powietrza. Czy na pewno?

Porównując koszty kotłowni gazowej lub na paliwo stałe, musimy uwzględnić nie tylko koszt zakupu samych urządzeń, ale również wybudowanie komina, zapewnienie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu kotłowni, jak również rozmiar samego pomieszczenia musi spełniać warunki techniczne. Ponadto w przypadku gazu musimy wykonać przyłącze, które w zależności od odległości kosztuje od 5 do nawet 10 tysięcy złotych.


Paliwo stałe wymaga od nas stałego dozoru, uzupełniania opału, czyszczenia paleniska, dbania o przewody kominowe i okresowe ich przeglądy.
W przypadku awarii istnieje poważne ryzyko zagrożenia życia – czad lub zapalenie się sadzy w kominie. Awarie podajników potrafią być bardzo kosztowne, a uszkodzona automatyka nie da nam możliwości ogrzewania budynku. Z powodu prostych błędów eksploatacyjnych – niedomknięte palenisko – istnieje ryzyko przegrzania instalacji, co może skutkować uszkodzeniem zbiornika na CWU, jednemu z klientów stopiła się izolacja na zbiorniku. W przypadku gazu i kotła z zamkniętą komorą spalania ryzyko poważnych awarii jest znacznie mniejsze, natomiast też tracimy możliwość ogrzewania lokalu. Istnieje też ryzyko rozszczelnienia instalacji, którego skutki możemy obserwować każdego roku w wiadomościach.


Pompa ciepła, w najprostszym wydaniu powietrze – woda, wyklucza wyżej opisane problemy, co więcej producenci zadbali o to, aby w przypadku awarii urządzenia dało się ogrzewać dom i wodę użytkową. Ciekawi was jak?
Firma Atlantic w swoich urządzeniach w standardzie stosuje grzałkę rezerwoą na zasilaniu instalacji CO. Mają one nas zabezpieczyć przed ryzykiem niedogrzania instalacji w ekstremalnie niskich temperaturach. Jednak nie jest to ich jedyne zastosowanie. W przypadku awarii pompy mamy możliwość uruchomienia trybu awaryjnego, w którym grzałka i pompa cyrkulacyjna pracują z pominięciem automatyki urządzenia i zapewniają nam ogrzewanie budynku do czasu przyjazdu serwisu.


Teraz powinno pojawić się pytanie: ile to kosztuje? Tyle samo co kotłownia na paliwo stałe wraz z urządzeniami towarzyszącymi. Co więcej, wystarczy nam 1m2 na postawienie jednostki wewnętrzenj, gdyż zasobnik CWU zintegrowany jest z wymiennikiem ciepła w formie tak zwanej lodówki. Pompa tego typu pracuje bez przerwy do temperatury -25st. C, a poniżej tej temperatury ciepło zapewnia nam grzałka elektryczna. Czy ktoś pamięta kiedy mieliśmy takie temperatury? Owszem zdażają się w górach, ale większosć kraju zapomniała już co to silny mróz. Jaki wniosek, nie mamy się czego obawiać, czas zadbać o nasze środowisko.


Możemy na kominie zbudować bocianie gniazdo i cieszyć się czystym ciepłem.
Idealnym kompanem pompy ciepła jest instalacja fotowoltaiczna, dzięki niej możemy nasz dom grzać zupełnie za darmo! Czy ktoś kiedyś da nam gaz lub węgiel za darmo? Chyba nie… Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu.

Nie wiesz jak zacząć?

Skontaktuj się z nami na darmową konsultację

Zobacz też:

Sucha podłogówka

Łódź, Kraków, Wrocław czy Warszawa – w dużych aglomeracjach miejskich istnieje problem zanieczyszczonego powietrza w związku z bardzo starymi i mało efektywnymi systemami ogrzewania. Warto

Read More »

Fakty i mity na temat ekologicznego ogrzewania

W ostatnim czasie coraz więcej Polaków ogrzewa dom przy wykorzystaniu ekologicznego ogrzewania, czyli systemów grzewczych wykorzystujących OZE i nieemitujących dwutlenku węgla do atmosfery. Głównym urządzeniem grzewczym

Read More »