MK Instalacje - Artykuły

Zalety ogrzewania podłogowego

Wiele osób decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego. Takie ogrzewanie coraz częściej instalowane jest w domach prywatnych, jak również w obiektach komercyjnych czy użytku publicznego. Jakie są najistotniejsze zalety wspomnianego rozwiązania? Poniżej kilka informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury. 

Ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto? 

Jak już wspomnieliśmy powyżej, ogrzewanie podłogowe cieszy się dużą popularnością. Wspomniana instalacja ma wiele zalet, wśród najistotniejszych wymienić możemy takie, jak: 

 • Optymalny rozkład temperatur ‒ instalacja ogrzewania podłogowego zapewnia optymalny dla organizmu ludzkiego rozkład temperatur ‒ ciepłej przy stopach, chłodniej na poziomie głowy. 
 • Równomierny rozkład temperatur ‒ ciepło oddawanie jest równiomiernie na całej powierzchni ogrzewanych pomieszczeń.
 • Oszczędność ‒ mniejsze koszty w porównaniu z tradycyjnym, wykorzystującym grzejniki ogrzewaniem. Możemy liczyć na oszczędność na poziomie 10-15% w skali roku.
 • Większa wilgotność powietrza ‒ w pomieszczeniach, w których zainstalowano ogrzewanie podłogowe, powietrze nie jest tak suche, jak w tych, w których zamontowane zostały grzejniki. Większa wilgotność powietrza to większy komfort i mniej roztoczy. 
 • Estetyka ‒ brak grzejników to oszczędność przestrzeni i więcej możliwości aranżacyjnych. 
 • Komfort ‒ ciepła podłoga, w szczególności w łazience, sypialni czy salonie jest bardzo przyjemna.  

Jak widać, ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. To nie tylko optymalny i równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach, ale też oszczędność i estetyka. 

Ogrzewanie podłogowe – wady? 

Czy ogrzewanie podłogowe ma jakiekolwiek wady? Wymienić tutaj możemy drobne minusy, są to: 

 • większy koszt inwestycji w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikowym,
 • konieczność wykonania instalacji przed ułożeniem posadzki, 
 • pewne ograniczenia, co do wyboru nawierzchni podłogowej, 
 • podczas planowania rozkładu mebli należy wziąć pod uwagę przebieg rur, 
 • w przypadku awarii konieczny może okazać się demontaż części posadzki.

Ogrzewanie podłogowe, jak większość rozwiązań, ma zarówno wady, jak i zalety. Zalety są jednak w sporej większości i sprawiają, że omawiany rodzaj ogrzewania jest pod wieloma względami optymalnym rozwiązaniem.

Nie wiesz jak zacząć?

Skontaktuj się z nami na darmową konsultację

Zobacz też:

Sucha podłogówka

Łódź, Kraków, Wrocław czy Warszawa – w dużych aglomeracjach miejskich istnieje problem zanieczyszczonego powietrza w związku z bardzo starymi i mało efektywnymi systemami ogrzewania. Warto

Read More »

Fakty i mity na temat ekologicznego ogrzewania

W ostatnim czasie coraz więcej Polaków ogrzewa dom przy wykorzystaniu ekologicznego ogrzewania, czyli systemów grzewczych wykorzystujących OZE i nieemitujących dwutlenku węgla do atmosfery. Głównym urządzeniem grzewczym

Read More »