MK Instalacje - Artykuły

Pompa ciepła czy piec na pellet? Co wybrać?

Decydując się na ekologiczne źródło ogrzewania domu, bardzo często stajemy przed dylematem, jakie urządzenie okaże się dla nas najlepsze. Obecnie coraz częściej zestawia się ze sobą pompy ciepła oraz piece na pellet. Oba rozwiązania mają sporo zalet, trudno zatem od razu zdecydować się na konkretny zakup. W poniższym artykule przedstawimy jednak, czy rozsądnie jest kupić pompę ciepła, czy też postawić na piec opalany pelletem. Zachęcamy do lektury. 

Pompa ciepła – co to za urządzenie? 

Pompa ciepła jest jednym z urządzeń należących do OZE. Pobiera ona energię cieplną z otoczenia, czyli z wody, powietrza lub z gruntów, w zależności od jej przeznaczenia. Następnie poprzez czynnik roboczy kieruje energię do instalacji grzewczej, znajdującej się wewnątrz budynku. 

Aby pompa mogła pobierać energię z otoczenia, należy podłączyć ją do prądu. Decydując się jednak na montaż fotowoltaiki, można rozwiązać problem poboru energii elektrycznej przez pompę. W ten sposób można całkowicie korzystać z naturalnych zasobów energii. 

Pompa ciepła – zalety

Urządzenie to ma sporo zalet i cieszy się ogromną popularnością. Przede wszystkim na jej montaż decydują się osoby, które planują budowę domu lub też wykańczają go. Pompa jest urządzeniem wielofunkcyjnym, może stanowić źródło ciepła w budynku, ale również służyć do przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz do chłodzenia pomieszczeń w lecie. 

Podstawową zaletą pompy ciepła jest energooszczędność, ponieważ zaliczana jest ona do najbardziej energooszczędnych systemów grzewczych. Następnie, należy wyróżnić również inną zaletę, czyli bezpieczeństwo, gdyż korzystanie z pompy nie stwarza zagrożenia pożarowego czy zaczadzenia. Ponadto, pompa ciepła jest bardzo łatwa i wygodna w obsłudze. Osoby, które decydują się na jej montaż, nie muszą liczyć się z wysokimi kosztami eksploatacji.

Pellet – czym jest? 

Pellet to paliwo stałe, które wytwarzane jest z biomasy. Najczęściej sprzedawany jest w postaci granulatu. Pellet produkuje się zazwyczaj ze sprasowanych trocin i wiór drzewnych, zaliczany jest do najbardziej efektywnego źródła ogrzewania. Na zakup pieca na pellet decydują się zwykle osoby, które modernizują swoje ogrzewanie w domu i chcą korzystać z ekologicznego źródła ciepła. 

Do zalet tego paliwa można zaliczyć przede wszystkim biodegradowalność, gdyż popiół powstały z pelletu można wykorzystać jako nawóz. Piece są bardzo łatwe w obsłudze, nie wymagają ręcznego zapalania, gdyż biomasa rozpala się samoczynnie. Ponadto, rozpalanie w piecu nie generuje zanieczyszczeń, ponieważ forma granulatu zapewnia czystość podczas jej uzupełniania. Można zainstalować piece zarówno w nowym, jak i modernizowanym budownictwie. Piece na pellet mają niewielkie rozmiary i bardzo estetyczny wygląd. 

Podsumowanie 

Czy należy zdecydować się na montaż pompy ciepła, czy też pieca na pellet? Warto przede wszystkim przeanalizować koszty. Pompa ciepła wypada nieco lepiej niż piec na pellet, ponieważ jest jednym z najtańszych i najbardziej wydajnych systemów ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej. W porównaniu z pompą ciepła koszt ogrzewania pelletem jest sporo wyższy, wszystko zależy od preferencji. Oba rozwiązania są jednak ekologiczne i sprawdzą się w różnych budynkach.

Nie wiesz jak zacząć?

Skontaktuj się z nami na darmową konsultację

Zobacz też:

Sucha podłogówka

Łódź, Kraków, Wrocław czy Warszawa – w dużych aglomeracjach miejskich istnieje problem zanieczyszczonego powietrza w związku z bardzo starymi i mało efektywnymi systemami ogrzewania. Warto

Read More »

Fakty i mity na temat ekologicznego ogrzewania

W ostatnim czasie coraz więcej Polaków ogrzewa dom przy wykorzystaniu ekologicznego ogrzewania, czyli systemów grzewczych wykorzystujących OZE i nieemitujących dwutlenku węgla do atmosfery. Głównym urządzeniem grzewczym

Read More »