Realizacje

Jakie są zalety montażu rekuperacji?

Rekuperacja jest procesem odzyskiwania energii cieplnej, w celu jej ponownego wykorzystania. Jest to rodzaj wentylacji mechanicznej, zapewniający świeże i zdrowe powietrze w budynku, a także pozwalający na stworzenie ekonomicznego domu, którego utrzymanie nie będzie generowało zbyt wysokich kosztów. Jakie są zatem zalety rekuperacji i dlaczego warto zdecydować się na montaż tego rodzaju wentylacji? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Rekuperacja w domu – jak działa?

Coraz więcej osób decyduję się na montaż funkcjonalnego rekuperatora. Urządzenie to można łączyć z pompą ciepła, a także z płaszczem wodnym założonym na kominek, co pozwala na znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie. System rekuperacyjny wysysa już ogrzane powietrze z pomieszczenia, a następnie wykorzystując specjalne filtry, oczyszcza je, by ponownie oddać je, bez utraty ciepła. Jedną z głównych zalet jest zatem wymiana zużytego powietrza, dzięki czemu osoby, zmagające się między innymi z alergią, mogą swobodnie oddychać. 

Co istotne, warto zaznaczyć, że wymiana powietrza jest całodobowa, odbywa się nawet przy zamkniętych oknach, co pozwala na o wiele lepszą wentylację. System rekuperacji może działać zarówno w zimie, jak i w lecie. Zimą powietrze jest ogrzewane, natomiast latem ochładzane. Proces ten wpływa na pozytywne samopoczucie, a także zdrowie.

Rekuperacja – zalety

Każdy, kto zdecyduje się na wybudowanie nowego domu, powinien zastanowić się nad montażem systemu rekuperacji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety, wynikające z podłączenia tego urządzenia.

  • Wentylacja pomieszczeń – rekuperacja zapewnia bezpieczną oraz szybką wymianę powietrza. Co więcej, jest ono oczyszczone między innymi z kurzu, a także dwutlenku węgla, wilgoci, czy nieprzyjemnych zapachów. Jest to zatem świetne rozwiązanie dla alergików, jak również osób zmagających się, na przykład z astmą.
  • Oszczędność pieniędzy – decydując się na montaż tego typu systemu wentylacji mechanicznej, nie trzeba inwestować pieniędzy w montaż kominów wentylacyjnych, czy kominów dachowych. Co ciekawe, można zrezygnować również z zakupu okien z mikronawiewnikami, ponieważ wentylacja zachodzić będzie w sposób mechaniczny.
  • Mniejsze koszty eksploatacji systemu grzewczego – dzięki temu, że rekuperacja ogrzewa powietrze, a także można ją montować wraz z ogrzewaniem podłogowym i pompą ciepła, zmniejszają się znacznie koszty eksploatacji oraz instalacji systemu grzewczego. Dom z rekuperacją ma mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, a rachunki za ogrzewanie mogą obniżyć się nawet o 50%.
  • Komfort mieszkania i świeże powietrze –  montaż rekuperacji pozwala na utrzymanie w czystości powietrza wewnętrznego. Można uniknąć również ryzyka wystąpienia przeciągów w domu. Ponadto, podłączenie systemu pozwala na obniżenie poziomu wilgotności w pomieszczeniach.

 

Rekuperacja jest obecnie jednym z popularniejszych systemów montowanych w wielu domach jednorodzinnych. Jest to rodzaj wentylacji mechanicznej, dzięki której można odzyskiwać energię cieplną w celu jej ponownego wykorzystania.

Głównymi zaletami tego rozwiązania są: dogrzewanie pomieszczeń, obniżenie rachunków za ogrzewanie, a także filtrowanie powietrza. Na montaż systemu rekuperacji powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, zmagające się z alergią, a także chcące zapewnić sobie wysoki komfort mieszkania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.