Blog

Wady i zalety korzystania z ekologicznego ogrzewania

Wady i zalety korzystania z ekologicznego ogrzewania. Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie swoich domów sposobami ekologicznymi lub też w większym stopniu przyjaznymi dla środowiska. Oczywiście ekologiczne ogrzewanie ma zarówno wady, jak i zalety. Jakie? Zapraszamy serdecznie do przeczytania artykułu.

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu

W obecnych czasach można wybudować dom, który będzie całkowicie przyjazny środowisku. Począwszy od materiałów poprzez ocieplenie i instalacje sanitarne, aż po system ogrzewania. Istnieje kilka ekologicznych sposobów ogrzewania domów, można przede wszystkim zdecydować się na podłączenie pompy cieplnej, na montaż fotowoltaiki lub też na palenie paliwami będącymi świetnymi zamiennikami tradycyjnego węgla. Co można zatem o nich powiedzieć?

Nie da się oczywiście ukryć, że najbardziej ekologicznym i popularnymi sposobami są te, które wykorzystują całkowicie energię odnawialną. Można jednak zdecydować się również na podłączenie kotła na biomasę.

 • Pompy ciepła – pozyskują energię z wody, powietrza, wiatru bądź gruntu. Są w stanie ogrzać cały dom jednorodzinny, współpracują z urządzeniami niskotemperaturowymi.
 • System fotowoltaiczny – przede wszystkim wykorzystuje się go do pozyskiwania energii w sposób ekologiczny. Można jednak dzięki niemu zasilać grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. Często wykorzystuje się prąd pozyskiwany w ten sposób jako alternatywne źródło ogrzewania domu.
 • Kotły na biomasę – biomasa to ekologiczne paliwo, które stosuje się zamiast węgla kamiennego. Może występować pod postacią pelletów, brykietu słomianego lub biogazu, czy gazu drzewnego. Udowodniono, że emisja dwutlenku węgla przy spalaniu biomasy jest uważana praktycznie za zerową, gdyż biomasa pochodzi z surowca naturalnego, CO2 jest pochłaniany przez rośliny hodowlane i nie zagraża środowisku naturalnemu. Co więcej, biomasa zawiera bardzo często mniejszą ilość siarki, w przeciwieństwie do ropy, czy węgla kamiennego.

Zalety ekologicznych sposobów ogrzewania domu

 • Dbanie o środowisko naturalne – zmniejszenie emisji niekorzystnych związków chemicznych do atmosfery, tym samym następuje znacząca poprawa jakości powietrza.
 • Oszczędność czasu – nie musisz tracić czasu na składowanie węgla, porządkowanie budynku gospodarczego lub piwnicy.
 • Wygoda – nie musisz codziennie zajmować się rozpalaniem ognia w piecu grzewczym.
 • Porządek w domu – jak wiadomo, wykorzystanie do ogrzewania domu węgla kamiennego bardzo często wiąże się z powstawaniem dużej ilości zanieczyszczeń i kurzu.
 • Bezpieczeństwo – nie musisz obawiać się tego, że ogień przez przypadek wydostanie się z pieca i podpali piwnicę lub dom, co może mieć miejsce w przypadku wykorzystywania pieca grzewczego na węgiel kamienny.
 • Stały dopływ ciepła.
 • Łatwa obsługa urządzeń.

Wady ekologicznych sposobów ogrzewania domu

 • Koszty – należy dobrze przeanalizować rachunki za prąd oraz ogrzewanie, aby zdecydować się na konkretny rodzaj ekologicznego ogrzewania domu. Nie da się ukryć, że zakup i montaż takich urządzeń może być kosztowny, jednak w przeciągu kilku lat powinna się ta inwestycja zwrócić. Co więcej, obecnie można skorzystać z wielu dofinansowań.
 • Konieczność przeprowadzenia generalnego remontu – warto podłączyć konkretne urządzenie grzewcze lub system w momencie budowy domu. W przypadku budynków starszego typu być może konieczna będzie modernizacja instalacji grzewczej oraz wykonanie generalnego, żmudnego remontu.

Ogrzewanie domu sposobami ekologicznymi staje się coraz popularniejsze. Rozwiązanie to ma oczywiście zarówno wady, jak i zalety. Do zalet można zaliczyć między innymi: wsparcie środowiska, oszczędność czasu, wygoda. Do wad natomiast: wysokie koszty, wykonanie modernizacji instalacji, generalny remont.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.