Realizacje

Powietrzna, wodna i gruntowa – różne rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła zyskują coraz większe grono zwolenników. Zresztą trudno się temu dziwić. Wspomniane ogrzewanie ma szereg rozmaitych zalet. Jest wygodne, bezpieczne i ekologiczne. Bazuje na energii odnawialnej. Nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko naturalne. W dodatku nie sprawia trudności w obsłudze, a jego użytkowanie nie grozi wybuchem. Na przestrzeni lat powstało wiele odmian wspomnianych urządzeń. Na czym polega różnica między nimi?

rodzaje pomp ciepła

Rodzaje pomp ciepła

 

Na rynku można znaleźć różne rodzaje opisywanych rozwiązań. Do najpopularniejszych należą: 

  • Pompy geotermiczne – ciepło pozyskiwane jest z gruntu, co niesie za sobą szereg rozmaitych korzyści. Po pierwsze, tego typu urządzenia nie wymagają ingerencji użytkownika. Proces pobierania i oddawania energii zachodzi samoczynnie. Po drugie, uniwersalne. Działają zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Po trzecie, nie generują dużych kosztów eksploatacyjnych, co pozwala sporo zaoszczędzić i obciążyć budżet. O zainstalowaniu opisywanego systemu warto pomyśleć już na etapie budowy domu.
  • Wodne pompy ciepła – wykorzystują zasoby wodne jako nośniki energii, dzięki czemu mogą wydajnie pracować nawet przy niskich temperaturach panujących na zewnątrz. Niemniej jednak cieszą się mniejszą popularnością niż inne systemy grzewcze (na przykład geotermiczne). Do poprawnego działania potrzebują bowiem studni czerpanej i tak zwanego odwiertu zrzutowego. Oba wspomniane elementy muszą znaleźć się w takim położeniu, by woda nie przedostała się do zbiorników. Spełnienie opisanych wymagań bywa często dość kłopotliwe. 
  • Powietrzne pompy ciepła – jak sama ich nazwa wskazuje pobierają energię z powietrza. Budzą duże zainteresowanie i są dość chętnie wykorzystywane w domowych instalacjach grzewczych przede wszystkim z uwagi na łatwość montażu. Są to urządzenia, które bez problemu zastępują kotły gazowe i stałopalne. Rozwiązanie to montowane jest w 90% przypadków. Z uwagi na atrakcyjną cenę i bezinwazyjny montaż, powietrzne Pompy Ciepła podbijają świat.

Jaka pompa jest najlepsza?

Powietrzna, wodna, a może gruntowa? Jaka pompa sprawdzi się najlepiej? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. To kwestia wielce indywidualna. Nie ulega jednak wątpliwości, że instalacja pompy ciepła to opłacalna inwestycja? Dlaczego w tym przypadku duże znaczenie mają nie tylko kwestie finansowe, ale również ekologiczne. Zastosowanie wspomnianych rozwiązań i korzystanie z odnawialnych źródeł energii pozwala zadbać o środowisko naturalne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.