Realizacje

Rodzaje pomp ciepła do centralnego ogrzewania

Pompy ciepła są świetnym rozwiązaniem w przypadku budynków nowo powstałych, ponieważ można z łatwością wykonać ich montaż, bez zbędnych modernizacji pomieszczeń. Warto jednak pamiętać, że pompa ciepła może z powodzeniem funkcjonować również w starszych domach, gdyż w dość prosty sposób można ją podłączyć do starej instalacji. Co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania? Jakie rodzaje pomp ciepła nadają się do centralnego ogrzewania? Zachęcamy serdecznie do lektury.

rodzaje pomp ciepła do centralnego ogrzewania

Pompa ciepła do instalacji starszego typu

Nowoczesne pompy ciepła są urządzeniami, które dość dobrze współpracują z centralnym ogrzewaniem, dlatego bez problemu można je podłączyć do istniejących już instalacji. Wystarczy jedynie odpowiednio dopasować model i zamontować go. 

Jednym z głównych powodów, dla którego warto zdecydować się na podłączenie pompy do istniejącej już instalacji, jest oczywiście oszczędność pieniędzy. W ten sposób nie trzeba decydować się na gruntowny remont i tym samym generować zbyt wysokich kosztów prac. Dopasowując pompę ciepła do starego typu ogrzewania, należy zwrócić uwagę na sposób rozprowadzenia ciepła w budynku, a także tryb pracy pompy czy też typ urządzenia. 

Co więcej, decydując się na montaż tych urządzeń, wspiera się środowisko, ponieważ podczas pracy nie emitują one szkodliwych substancji do atmosfery. 

Typowe pompy ciepła najlepiej sprawdzają się w przypadku ogrzewania podłogowego lub grzejników panelowych. Są w stanie ogrzewać wodę do temperatury mniej więcej 60 stopni Celsjusza, a przy bardzo niskich temperaturach do 45 stopni Celsjusza. 

Osoby, które nadal mają w domach popularne niegdyś grzejniki żeliwne, tak zwanego starego typu, również mogą zdecydować się na montaż pompy ciepła. Wystarczy jedynie, że zakupią urządzenie wysokotemperaturowe, które będzie w stanie podgrzać wodę do 80 stopni Celsjusza, nawet wtedy, gdy na zewnątrz panuje mróz. 

Rodzaje pomp ciepła do ogrzewania centralnego 

Najlepiej sprawdzą się urządzenia, które czerpią energię z gruntów oraz powietrza. Montaż pompy gruntownej wydaje się trochę stabilniejszym rozwiązaniem, gdyż źródło ciepła nie jest uzależnione od temperatury powietrza. Minusem z pewnością jest fakt, że instalacja jednostki zewnętrznej wymaga sporej przebudowy, najczęściej trzeba zlecić prace ziemne sprawdzonej ekipie. 

W przypadku pompy powietrznej nie trzeba przekopywać terenu wokół domu. Jest to zatem rozwiązanie polecane osobom, które chcą zaoszczędzić nieco pieniędzy i wolą nie zlecać dodatkowych, niepotrzebnych prac ziemnych.

Osoby, które nie planują generalnego remontu w swoim domu, mogą postawić na zakup pompy ciepła i podłączyć ją do istniejącego już ogrzewania centralnego. W tym celu warto zdecydować się na pompy gruntowne lub też powietrzne. Pompy gruntowne są nieco bardziej stabilne, jednak należy pamiętać, że aby je zamontować, konieczne jest wykonanie przebudowy terenu wokół domu. Montaż pompy powietrznej nie wymaga przekopywania ogrodu, dlatego to rozwiązanie jest bardziej polecane osobom, które nie chcą tracić pieniędzy na dodatkowe prace ziemne. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.