Blog,  Porady

Pompa Ciepła jaką wybrać

Rynek Powietrznych Pomp Ciepła w ostatnich kilku latach gwałtownie się rozwija, zupełnie tak samo jak branża fotowoltaiki. Jest to dobry moment dla tych, którzy myślą o tym rozwiązaniu, gdyż duża konkurencja pociągneła za sobą znaczny spadek cen. Ma to niestety też swoje wady, znacznie trudniej wybrać produkt, który poza atrakcyjną ceną oferuje wysoką jakosć produktu i wsparcie techniczne.

W większości pompy ciepła produkują firmy powiązane z branżą klimatyzacji, zaletą tego jest fakt iż mają duże doświadczenie w chłodnictwie, a to podstawa budowy Pompy Ciepła. Oczywiście są też wady. Firmy „klimatyzacyjne” od zawsze Gwarancje na swoje urządzenia zrzucały na instalatorów, nie dając swoim klientom dostępu do Autoryzowanej sieci serwisowej i szybkich napraw.

Pierwsza odpowiedź na tytułowe pytanie – jaką pompę ciepła wybrać – jest banalnie prosta – taką, która zagwarantuje szybki serwis, niezależny od instalatora i dostępność części zamiennych w kraju. Bez tego w sezonie grzewczym nie macie Państwo bezpieczeństwa, że w przypadku awarii ktoś szybko pomoże przywrócić ogrzewanie w budynku. Istotne jest również aby wasze urządzenia za kilka lat miało wspracie serwisowe i dostępność części zamiennych. Chińscy producenci tego nie zagwarantują, więc warto zastanowić się, czy atrakcyjna cena, nie niesie za sobą ryzyka awarii i braku serwisu.

Warto również decydując sięna zakup urządzenia sprawdzić koszty i wymaganą częstotliwość przeglądów urządzeń. Nie które urządzenia wymagają wymiany filtrów lub innych części eksploatacyjnych, o co warto spytać przed decyzją o zakupie.

Naszym klientom dostarczamy wyłącznie urządzenia objęte Gwarancją fabryczną, co więcej mamy autoryzacje serwisowe na wszystkie sprzedawane Pompy Ciepła więc poza oficjalną drogą producenta, jesteśmy w stanie szybko zareagować na ewentualne problemy. Atlantic Polska i Bosch posiadają lokalne magazyny części zamiennych, dzieki czemu ewentualne naprawy możliwe są nawet w 2-3 dni od powstania problemu.

Serwis to jedno, ale wszystki nam zależy na tym, aby montowane ogrzewanie było maksymalnie energooszczędne. Producenci przebijają się w liczbach, kto jaki COP osiąga. Sam COP jednak nic nam nie mówi – jest on współczynnikiem osiąganym w ściśle określonych warunkach laboratoryjnych. Miał on znaczenie przy gruntowych Pompach ciepła, gdzie temperatura dolnego źródła jest stała. Przy urządzeniach Powietrze – Woda współczynnik ten zmienia siędynamicznie wraz z temperaturą na zewnątrz, dlatego też powstał SCOP – średnioroczny współczynnik efektywności energetycznej. SCOP wskazuje on ile energii cieplnej uzyskamy średniorocznie z każdego kilowata energii elektrycznej w naszym klimacie. 

Niestety tutaj też pojawiają się „drobne oszustwa”. Niema ich, jeśli planujecie Państwo wykorzystywać tylko Ogrzewanie Podłogowe, gdzie instalacja jest zasilana niskim parametrem (do 35st C). Niestety przy ogrzewaniu grzejnikowym, aby osiągnąć parametr 55 lub 60stC przy ujemnych temperaturach, średnioroczna wartość SCOP znacznie spada. Zdecydowana większość producentów aby uniknąć tego zjawiska, ogranicza temperaturę zasilania instalacji CO do 45stC (poniżej -15stC na zewnątrz) Dzięki takiemu manewrowi, pompy zasilane tym samym gazem z idntyczną sprężarką mają nagle w cudowny sposób wyższą sprawność. Czemu? Bo nikt w kartach katalogowych, nie podaje wykresu mocy i temperatury dla temperatur poniżej -15stC na zewnątrz. Dopiero w danych serwisowych widoczny jest ten proceder, majacy na celu uzyskanie charakterystyki wydajności A++ przy ogrzewaniu grzejnikowym. Ratunkiem w tej sytuacji, jest zdecydować się na pompę o teoretycznie gorszej charakterystyce (A+) która będzie grzała do -25stC z zachowaniem zadanej temperatury, z identyczną efektywnością co pompy o oszukanym (A++). Drugą opcją jest sięgnąć po Pompę Ciepła wysokotemperaturową z dotryskiem Pary. Jest to rozwiązanie znacznie droższe, lecz o 10% bardziej ekonomiczne od pomp klasycznych i tutaj sprawność A++ jest parametrem prawdziwym. Różnica w cenie sprawia jednak, że rozwiązanie to nie do końca jest opłacalne, jeśłi niema bardzo duzego zapotrzebowania na ciepło (powyżej 14kW).

Dopasowanie mocy, to ostatni i najważniejszy punkt programu. Właściwe określenie zapotrzebowania na ciepło i dobranie do tego mocy Pompy Ciepła, jest podstawą eknomii. Pomp Ciepła nie wolno przewymiarować, ale zbyt małe urządzenie, również bęzie nie ekonomiczne. Każda Pompa Ciepła ma indywidualną charakterystykę wydajności w zależnośći od temperatury czynnika grzewczego oraz temperatury zewnętrznej. 

 Split czy Monoblock – to kolejne trudne pytanie. Zdecydowanie bezpieczniejszym i prostszym rozwiązaniem jest SPLIT. Są to Pompy w któych jednostka zewnętrzna zawiera tylko Sprężarkę i parownik. Skraplacz w któym następuję ogrzanie wody w instalacji CO jest wyniesiony do budynku. Takie rozwiązanie, pozwala na długotrwałe wyłączenie urządzenia nawet przy silnych mrozach, bez ryzyka uszkodzenia sprzętu. Instalacja łącząca obie jednostki nazywana jest ukłądem chłodniczym a w nim krąży czynnik chłodniczy. Montaż tego typu urządzeń wymga uprawnień F-GAZ, co znacznie zmniejsza grono potencjalnych wykonawców.

Monoblock, różni się tym, że instalacja chłodnicza i skrapcz są zamknięte w jednej obudowie – na zewnątrz budynku. W układach tego typu woda z instalacji CO jest wyprowadzana na zewnątrz budynku. Wymaga ona bardzo dokładnej izolacji rur i przy długotrwałym braku zasilania może spowodować uszkodzenie pompy ciepła. 

Co lepsze? Nie odpowiem na to pytanie, producenci dokłądają wszelkich starań aby oba rozwiązania były jak najlepsze, zazwyczaj urządzenia Monoblock są droższe, gdyż muszą być zabezpieczone przed mrozem. Rozwiązania te dają jednak możliwość zastosowania palnych czynników chłodniczych, czego strażacy zabraniają w SPLIT-ach.

Nie bez powodu wybór produktów w naszej ofercie padł na dwie marki – Atlantic i Bosch. Głównie sprzedajemy Pompy Ciepła Francuskiej firmy Atlantic, która wraz z Fujitsu stworzyła doskonały produkt w prystępnej cenie. Niema w tych urządzeń zawyżonych parametrów efektywności energetycznej i oszukanych krzywych temperaturowych. Producent zadbał o autoryzowaną sieć serwisową, której jesteśmy częścią oraz magazyn części zamiennych. Jako jedna z niewielu firm na rynku daje wsparcie serwisowe – telefonicznie dla klientów i instalatorów.

Kolejny producent w naszej ofercie to Bosch, pompy tej firmy świetnie uzupełniają ofertę Atlantica. Bosch również posiada autoryzowaną sieć serwisową i magazyn części w samej Łodzi. Możemy uzskać wsparcie na infoliniii, a same produkty to urządzenia znanej firmy Junkers, którą Bosch kupił.

 

Dziękuję za lekturę, w razie pytań zapraszam do kontaktu

Maciej Posiak – właściciel