Ogrzewanie nawiewowe

Ogrzewanie nawiewowe, inaczej nazywane nadmuchowym może być wykorzystywane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w większych obiektach budowlanych. Jest to rodzaj ogrzewania, w którym odpowiednio ocieplone powietrze jest wtłaczane do konkretnych pomieszczeń. Powietrze podgrzewane jest w specjalnym piecu, między innymi: gazowym (jedno z popularniejszych rozwiązań), olejowym, elektrycznym lub przy wykorzystaniu pompy ciepła, a następnie przemieszcza się przewodami, przechodzi przez filtry i wydobywa się przez przewody wylotowe. Dzięki zdecydowaniu się na ogrzewanie nawiewowe nie trzeba montować w danym budynku grzejników, czy rur grzewczych. W ramach oferty zajmujemy się projektowaniem oraz podłączaniem ogrzewania nawiewowego. 

 

ogrzewanie nawiewowe

Piec do ogrzewania nawiewowego

Warto wiedzieć, że każdy piec przystosowany do ogrzewania nawiewowego (nadmuchowego) musi zostać wyposażony w wymiennik ciepła, a samo powietrze powinno zostać doprowadzone do danego pomieszczenia odpowiednimi, wysokojakościowymi przewodami. Przewody te zwykle są zbudowane z:

  • Płyty z włókna szklanego – przewody są zespolone z termoutwardzalną żywicą. Na ich wierzchu umieszcza się dodatkową powłokę folii z siatką zbrojącą, natomiast środek kanałów wyściela się cienką siatką woalową. Tego typu przewody są gwarantem naprawdę cichej pracy urządzenia.
  • Ocynkowanej blachy – materiał ten poddaje się izolacji przy pomocy wełny mineralnej z płaszczem aluminiowym. Tego typu przewody są dość cienkie, jednak praca instalacji jest nieco głośniejsza niż w przypadku pierwszego rozwiązania.

Ponadto, piec do ogrzewania nawiewowego jest wyposażony w sterownik. Dzięki temu urządzeniu można swobodnie kontrolować wysokość temperatury powietrza oraz poziom wilgotności. Co ciekawe, w instalacji nadmuchowej montuje się również nawilżacze, których pracę można swobodnie regulować według własnych potrzeb.

 

Jakie są zalety ogrzewania nawiewowego?

Montaż ogrzewania nawiewowego pozwala na zwiększenie efektywności samego dogrzewania pomieszczeń. Dodatkowo, powietrze nie ulega wychłodzeniu. Kolejną, znaczącą zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności instalacji grzejników. Dzięki czemu właściciele budynku mają większą swobodę aranżacji przestrzeni. 

Co więcej, montaż ogrzewania nawiewowego jest dużo korzystniejszą inwestycją niż pieca centralnego. Koszty eksploatacji są sporo niższe. Szacuje się, że różnica może sięgać nawet 40% na korzyść omawianego ogrzewania nadmuchowego. Wynika to przede wszystkim z braku strat energii. 

Ponadto, warto dodać, że całą instalację można również rozbudować o nowe elementy, np. podłączyć klimatyzację, nawet kilka lub kilkanaście lat po montażu ogrzewania nawiewowego. Rozwiązanie to pozwala rozłożyć koszty inwestycji w czasie. Warto dodać również, że dzięki ogrzewaniu nawiewowemu można z łatwością osuszyć budynek.

System ogrzewania nawiewowego cechuje się dużą estetyką wykończeń. Wloty powietrza są eleganckie, nie rzucają się w oczy, mogą stanowić element dekoracyjny.

Zapraszamy do kontaktu z nami, z chęcią omówimy szczegóły montażu ogrzewania nawiewowego zarówno w budynku mieszkalnym, jak i firmowym.

Skontaktuj się z nami