Realizacje

Największe mity związane z pompami ciepła

Montaż pompy ciepła to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce zmniejszyć koszty ogrzewania domu oraz ciepłej wody użytkowej. Korzyści płynących ze stosowania takiego źródła ciepła jest bardzo wiele. Często jednak możemy się spotkać z negatywnymi opiniami na temat pomp ciepła. W jakim stopniu są one oparte na prawdzie, a na ile jedynie powielają krążące w społeczeństwie, nieprawdziwe teorie? Spróbujmy obalić największe mity związane z pompami ciepła.

Pompy ciepła nie sprawdzają się w niskich temperaturach

Ten mit może skutecznie zniechęcić do zakupu pompy ciepła. Jaki sens inwestowania w źródło ciepła, które nie sprawdzi się zimą? Oczywiście nie ma to nic wspólnego z prawdą. Powietrzne pompy ciepła są skuteczne nawet przy temperaturze do -25°C. Skutecznie zasilą instalację grzewczą oraz system ogrzewania ciepłej wody użytkowej w okresie silnych mrozów, kiedy zapotrzebowanie na energię cieplną jest największe.

Pompa ciepła pracuje bardzo głośno

Ta opinia ma swoje podstawy, jednak nie odnosi się ona do każdej pompy. Jeżeli kupując urządzenie, dokładnie sprawdzimy jego moc akustyczną, będziemy wiedzieli z jakim poziomem hałasu wiąże się instalacja pompy ciepła. Zwykle jest on porównywalny z dźwiękami, jakie wydaje lodówka, a taki poziom decybeli nie jest chyba dla nikogo uciążliwy. W przypadku pomp monoblok problem hałasu zostaje właściwie w całości zdjęty z naszych ramion, ponieważ izolacja akustyczna jest w tego typu urządzeniach na najwyższym poziomie.

Pompa ciepła nie sprawdzi się w starych budynkach

Ten mit również możemy z powodzeniem obalić. Chcąc obniżyć koszty związane z ogrzewaniem domu oraz wody, coraz więcej osób decyduje się zamienić stare piece zasilane węglem lub gazem, na nowoczesne pompy ciepła. Taka modernizacja jest jak najbardziej możliwa, nawet kiedy posiadamy w domu tradycyjne grzejniki ścienne. Na rynku dostępne są wysokotemperaturowe pompy ciepła, które bez problemu mogą współpracować z takim systemem grzewczym.

Pompę ciepła wykorzystujemy tylko zimą

Podstawową funkcją pompy ciepła jest oczywiście ogrzanie domu w okresie jesienno – zimowym. Należy jednak pamiętać, że przez cały rok można z jej pomocą ogrzewać ciepłą wodę użytkową. Możemy także zdecydować się na model o podwójnym działaniu. Dzięki specjalnym ustawieniom, podczas letnich wykorzystamy pompę ciepła jako klimatyzator, który pomoże schłodzić pomieszczenia.

Jak widać najczęściej pojawiające się negatywne teorie związane z pompami ciepła nie mają pokrycia w rzeczywistości. Nawet, jeżeli doszukamy się minusów, z pewnością nadal są to urządzenia bardziej ekonomiczne i bezpieczniejsze dla planety, niż tradycyjne źródła ciepła, wykorzystujące nieodnawialne źródła energii. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.