Realizacje

Koszty energii zużywanej przez powietrzne i gruntowe pompy ciepła

Pompy ciepła pobierają energię z odnawialnych źródeł. W znacznym stopniu przyczyniają się do ochrony środowiska, obniżając poziom zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Urządzenia wykazują również wysoką efektywność energetyczną. Nakład energii elektrycznej potrzebnej do wytworzenia określonej ilości ciepła, będzie różnił się w zależności od rodzaju pompy. Przyjrzyjmy się, jaki jest koszt energii zużywanej przez powietrzne i gruntowe pompy ciepła.

Koszty energii zużywanej przez pompy ciepła a temperatura powietrza

Koszty zużycia energii elektrycznej przez pompy ciepła zależne są od wielu czynników. Nie każdy z nich wpływa jednak w takim samym stopniu na różne typy urządzeń. W przypadku gruntowej pompy ciepła moc grzewcza jest stabilna, w przeciwieństwie do pompy powietrznej, która zależna jest od temperatury panującej na dworze. Okazuje się, że przy kilkunastu stopniach poniżej zera spada wydajność urządzeń powietrznych. Jednak zaledwie kilka stopni mrozu wystarczy, aby pompa gruntowa także straciła na wydajności. Z kolei przy wzroście temperatury powyżej 3°C, zaobserwować można znaczną przewagę pompy powietrznej. Koszty energii zużywanej przez powietrzne i gruntowe pompy ciepła są więc zależne od rejonu, w jakim żyjemy. Jeżeli w sezonie grzewczym przeważają temperatury poniżej 3 stopni, bardziej opłacalne jest korzystanie z pompy gruntowej. W przeciwnym razie lepiej zainwestować w pompę powietrzną.

Koszty energii zużywanej przez powietrzne i gruntowe pompy ciepła

Jak obliczyć koszty energii zużywanej przez powietrzne i gruntowe pompy ciepła?

Aby oszacować koszty zużycia energii przez pompę, musimy poznać poziom jej efektywności energetycznej. Wyznacznikiem jest tu COP, czyli współczynnik wydajności pompy ciepła. Mówi nam on, ile energii elektrycznej zużyje urządzenie do wytwarzania ciepła. Aby jednak uzyskać rzetelny obraz, musimy brać pod uwagę SCOP, czyli zużycie w skali roku. Ważne jest również zapotrzebowanie konkretnego budynku na prąd. Dzieląc tę wartość przez SCOP, otrzymamy informację na temat faktycznego zużycia energii. Należy pamiętać, że koszty nie zależą tylko od rodzaju pompy ciepła. Na ich wysokość mają wpływ takie czynniki, jak rodzaj wentylacji i ogrzewania. Aby obniżyć rachunki za energię, możemy zainwestować w niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe, a wentylację grawitacyjną wymienić na mechaniczną z rekuperatorem. Na zwiększenie poziomu oszczędności wpłynie także znacząco połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Jeśli weźmiemy pod uwagę bardzo wysokie koszty związane z montażem gruntowej pompy ciepła, mimo pozornej przewagi, może ona okazać się mniej ekonomicznym rozwiązaniem. Właściwa izolacja domu i dbałość o wysoki poziom ogólnej jego energooszczędności, w połączeniu z tanią w instalacji pompą ciepła, mogą być nie tylko przyjazne dla planety, ale także korzystne dla domowego budżetu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.