Realizacje

Koszty energii zużywanej przez pompy ciepła w 2022

Pompa ciepła jest uznawana za jedno z najbardziej ekologicznych źródeł ogrzewania domu. Nie generuje również zbyt dużych kosztów. Niestety spadające na nas podwyżki cen prądu budzą obawy, czy nadal będzie to najkorzystniejszy sposób ogrzewania. Jak w rzeczywistości wyglądają prognozy? Czy koszty energii zużywanej przez pompy ciepła w 2022 roku będą większe niż dotychczas? Poniżej podpowiemy, jak poradzić sobie z wszechobecnym wzrostem cen.


Popularność pomp ciepła a koszty zużywanej przez nie energii

Najczęściej używane do ogrzewania paliwa, takie jak węgiel czy drewno, stają się coraz trudniej dostępne. Ich wysokie ceny sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zmianę tradycyjnych pieców na pompy ciepła. Urządzenia te większość energii czerpią z wody, powietrza lub gruntu. Używając ich, unikamy zatem problemu z dostępem do paliw stałych. Niestety do pracy pompy ciepła potrzebny jest również prąd, którego ceny także szybują w górę. Czy powinniśmy się tym martwić? Na szczęście pompy ciepła zaledwie 20% energii potrzebnej do działania czerpią z elektrowni. Nawet jeżeli ceny prądu wzrosną, to nie dotkną tak bardzo użytkowników pomp ciepła. W porównaniu z kosztami węgla, drewna czy gazu, ogrzewanie pompą ciepłą nadal pozostaje rozwiązaniem bardzo korzystnym.

Pompa ciepła

Jak obliczyć koszty energii zużywanej przez pompy ciepła w 2022?

Jak wyżej wspomniano, stosowane do ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody w domach pompy ciepła, zużywają energię ze źródeł odnawialnych. Jednak do zasilenia niektórych ich podzespołów, jak np. sprężarki, potrzebna jest energia elektryczna. Co z jej kosztem w obliczu wzrostu cen prądu? Optymizmem napawa fakt, że pompy ciepła mają wysokie parametry efektywności energetycznej. W praktyce oznacza to, że pompa ciepła, która otrzyma 1 kWh energii elektrycznej, wytworzy nawet do 5 razy więcej energii cieplnej. Jeżeli przy zakupie pompy ciepła zadbamy o to, by wybrane przez nas urządzenie miało odpowiednio wysoki wskaźnik chwilowej efektywności, będziemy w stanie utrzymać rozsądne koszty eksploatacji.

 

Fotowoltaika a koszty energii zużywanej przez pompy ciepła w 2022

Posiadacze pomp ciepła, w przeciwieństwie do osób wykorzystujących węgiel czy drewno, nie mogą liczyć na pomoc państwa w finansowaniu kosztów ogrzewania. Dostępne jest jednak inne rozwiązania, a mianowicie montaż paneli fotowoltaicznych. Połączenie działania tych dwóch urządzeń, które do pracy wykorzystują odnawialne źródła energii, pomoże nam uchronić się przed podwyżkami. Zadbamy w ten sposób o domowy budżet, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.