Jak wygląda serwis pomp ciepła?
Aby pompa ciepła mogła sprawnie działać, a większe i mniejsze awarie nie miały miejsca, należy zadbać o odpowiedni serwis urządzenia. Co zrobić, by instalacja zapewniała stałą, wydajną dostawę ciepła przez wiele lat?
Czym są pompy ciepła?
Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które nie produkują samoczynnie energii cieplnej. Sposób działania opiera się na mechanizmie pobierania energii ze źródła, którym może być grunt, powietrze lub woda. Jest ona przetwarzana przez pompę, aby zapewnić odpowiednią temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu. Ważną zaletą tego procesu jest brak emisji zanieczyszczeń do środowiska – dzięki temu jest to bardzo ekologiczna metoda ogrzewania. Do tego dochodzi wysoka wydajność, wynikająca z faktu, że większość ciepła jest pobierana z otoczenia. W efekcie pompy ciepła są niedrogie w eksploatacji i skuteczne; warto również zaznaczyć łatwość obsługi.
Jak często powinno wykonywać się serwis pomp ciepła?
Według specjalistów serwis pomp ciepła powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku. Najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym. Do tego zadania należy zatrudnić profesjonalną firmę – istotne będą zarówno odpowiednie uprawnienia, jak i doświadczenie na rynku. Skutecznie wykonany serwis pomp zapewnia wydajną, bezproblemową pracę urządzeń przez długi czas.
Nieserwisowana pompa ciepła – zagrożenia
Brak regularnego serwisowania czy sprawdzania stanu urządzeń może powodować różne problemy w działaniu pomp ciepła. Mowa m.in. o zwolnieniu tempa pracy, spadku wydajności, nieodpowiedniej temperaturze w pomieszczeniach czy pobieraniu większej ilości energii. W rezultacie pompa ciepła może stać się nieefektywna, a przy tym droga w utrzymaniu – zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę skomplikowane naprawy, których można uniknąć, dbając o odpowiedni serwis.
Jak wygląda coroczny serwis pomp ciepła?
Na serwis pomp ciepła składa się kilka różnych zadań, które pozwalają skutecznie określić stan urządzenia. Liczą się m.in. pomiar parametrów pracy sprężarki, kontrola szczelności pomp oraz układu chłodniczego, a także sprawdzenie stanu filtrów. Ważne są także takie prace, jak pomiar stanu i poziomu czynnika chłodniczego, dokładna kontrola ciśnienia i weryfikacja osadzenia przyłączy elektrycznych. Nie można zapomnieć o funkcjach dotyczących bezpieczeństwa – kontrola powinna obejmować sprawdzenie czujników, bezpieczników i zaworów bezpieczeństwa. Należy zwrócić uwagę również na dokładne wyczyszczenie parownika. Na koniec serwisu firma wykonująca usługę powinna przedstawić raport opisujący wykonane zadania wraz ze stanem poszczególnych elementów urządzenia.