Jak odpowiednio dobrać pompę ciepła do naszego domu?
Pompy ciepła to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala doprowadzić energię cieplną do naszych domów. Ten sposób ogrzewania wypiera pomału tradycyjne piece, zasilane przez węgiel, pellet czy olej opałowy. Jak odpowiednio dobrać pompę ciepła do naszego domu? Poniżej kilka wskazówek, jakimi kryteriami warto się kierować, dokonując wyboru.
Ile możemy zainwestować w pompę ciepła do naszego domu?
Podstawowym kryterium, jakie wiele osób bierze pod uwagę, wybierając pompę ciepła, są koszty jej zakupu i montażu. W zależności od indywidualnych możliwości, możemy zdecydować się na jeden z kilku dostępnych rodzajów urządzenia.
Gruntowa pompa ciepła
Ten typ pompy, jak sama nazwa wskazuje, pozyskuje energię z gruntu. Sprawdza się dobrze nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Dlatego też świetnie poradzi sobie zimą z ogrzaniem całego domu. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością wykonania odwiertów i sporą inwestycją na początku.
Wodna pompa ciepła
W tym przypadku energia pozyskiwana jest z wody. Pompa pobiera wodę z pobliskich zbiorników bądź ze studni. Po odzyskaniu ciepła, przesyła ją do budynku. Rozwiązanie to jest stosunkowo niedrogie w instalacji i pozwala zaoszczędzić na kosztach eksploatacji.
Powietrzna pompa ciepła
Jest to najbardziej ekonomiczna ze wszystkich opcji. Energia pobierana z powietrza umożliwia ogrzewanie całego domu właściwie o każdej porze roku. W chłodniejsze dni trzeba się jednak liczyć z większym poborem energii elektrycznej.
Jaka moc pompy jest potrzebna do naszego domu?
Aby określić zapotrzebowanie naszego domu na energię cieplną, należy pomnożyć metraż budynku przez indywidualne zapotrzebowanie na ciepło, mierzone w W/m². Dokonując wyliczeń, powinniśmy wziąć pod uwagę warunki klimatyczne, w jakich żyjemy. Istotne są również informacje, na jakie strony świata wychodzą okna domu, jak wysoki jest poziom izolacyjności okien oraz drzwi zewnętrznych, a także jaka jest jakość ocieplenia.
Informacje na temat zapotrzebowania naszego domu na moc cieplną powinny być zawarte w projekcie. W przypadku starszych domów, można sugerować się ilością zużywanego paliwa.
Wybór pompy ciepła do naszego domu a rodzaje mocy
Wybierając pompę ciepła, trzeba zapoznać się z wieloma parametrami. Moc grzewcza pompy określa, ile energii system grzewczy otrzymuje ze sprężarki. Moc chłodnicza informuje nas, z jaką mocą sprężarka jest w stanie pobierać ciepło z wody, gruntu lub powietrza. Jeżeli zależy nam, aby pompa była tania w użytkowaniu, należy zwrócić uwagę na moc elektryczną oraz wydajność COP, która określa ilość energii cieplnej pobieranej z sieci.
Chcąc odpowiednio dobrać pompę ciepła do naszego domu, należy zatem dokładnie określić swoje możliwości finansowe. Pamiętajmy jednak, że nie liczy się tu jedynie początkowy koszt, ale to, jak bardzo energooszczędna będzie pompa w dłuższej perspektywie.