Instalacje wody ciepłej i zimnej

Wykonujemy instalacje wody użytkowej z możliwością ewentualnej dalszej rozbudowy  w taki sposób, aby ich funkcjonalność podnosiła standard życia codziennego mieszkańców obiektu. Projektujemy i wykonujemy:

 

  • instalacje zimnej wody użytkowej

  • instalacje CWU

  • instalacje z hydroforem

  • instalacje wodne z pompą ciepła

  • kanalizacyjne lokalowe i posadzkowe

 

Czym jest instalacja CWU?

Skrót CWU (lub c.w.u.) oznacza ciepłą wodę użytkową. Instalacja CWU jest więc instalacją ciepłej wody użytkowej. Taki rodzaj instalacji zasila budynek w wodę, którą w zgodzie z prawem możemy określić mianem wody ciepłej. Woda z instalacji CWU musi spełniać normy wody pitnej i być odpowiednia do wykorzystania w celach użytkowych a jej temperatura powinna wynosić 55-60°C z jednoczesną możliwością podniesienia tej temperatury do 70°C celem przeprowadzenia dezynfekcji termicznej. Woda w takiej instalacji przepływa przez wymiennik ciepła – na przykład podgrzewacz CWU, bojler, naczynie wyrównawcze lub też po prostu wymiennik CWU. Woda z wymiennika odprowadzana jest dalej do kranów w budynku.

MK Instalacje – montaż i projektowanie instalacji wodnej z pompą ciepła

W przypadku instalacji wodnej z pompą ciepła, woda jest ogrzewana w wymienniku ciepłej wody użytkowej, który z kolei zasilany jest ciepłem pochodzącym z pompy ciepła. Jeżeli odpowiednio dopasujemy moc pompy do zapotrzebowania energetycznego budynku, to ten rodzaj instalacji wodnej może okazać się niezwykle przyjazny dla portfela! Tego typu instalacje powinny być wykonywane przez certyfikowanego montera – dlatego zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane montażem!

Instalacje Wod-Kan

 

Instalacja z hydroforem – czym jest hydrofor?

Instalacja z hydroforem stosowana jest najczęściej w obiektach budowlanych niemających stałego dostępu do sieci wody miejskiej. W takim wypadku woda najczęściej pobierana jest ze studni głębinowej. Częstym problemem takiego rozwiązania jest zbyt niskie ciśnienie wody w kranie – dlatego właśnie stosowany jest hydrofor. Hydrofor jest urządzeniem pozwalającym na utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody użytkowej w kranie.

MK Instalacje – projektowanie i montaż instalacji wody użytkowej

 

Woda użytkowa dostarczana jest ze źródła zewnętrznego – w większości przypadków z sieci wodociągowej. W dalszej kolejności rozprowadzana jest poprzez system orurowania w budynku. Dobrze wykonany projekt instalacji wody ciepłej i zimnej powinien przewidywać dostarczenie jej nie tylko do kranu w łazience czy kuchni, ale również do miejsc, w których będą z niej korzystać urządzenia gospodarstwa domowego takie jak pralka czy zmywarka. Kolejnym istotnym aspektem, o którym należy pamiętać przy projektowaniu instalacji wody użytkowej, jest wygoda życia codziennego mieszkańców. Dlatego warto zlokalizować dodatkowe złącza w miejscach takich jak garaż czy ogród – to drobne detale projektu, których uwzględnienie przez długie lata będzie wpływać na wygodę codziennego mieszkania!

Zasobniki CWU

Zasobnik CWU to inaczej zbiornik ciepłej wody użytkowej (znany również jako zbiornik c.w.u., wymiennik ciepłej wody użytkowej lub bojler). Zadaniem zasobnika CWU jest  podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Takie urządzenia są odpowiednio izolowane termicznie, dzięki czemu straty cieplne są zminimalizowane.

Rodzaje zbiorników ciepłej wody użytkowej

Wśród zasobników ciepłej wody użytkowej rozróżniamy:

  • warstwowe zasobniki ciepłej wody użytkowej,
  •     zasobnik ciepłej wody użytkowej z wężownicą.

Oba rodzaje urządzeń różnią się od siebie pod względem sposobu nagrzewania wody. Poniżej nieco więcej informacji.

Podgrzewanie wody w warstwowym zasobniku ciepłej wody użytkowej

Warstwowe zasobniki wody to kotły z wbudowanym podgrzewaczem cwu. Urządzenia wyposażone są w płytowe wymienniki ciepła (wymienniki mają większą powierzchnię wymiany ciepła niż wężownica, a co za tym idzie, działają bardziej wydajnie).

Jak pracuje warstwowy zasobnik c.w.u.? Woda użytkowa pobierana jest z dolnej części urządzenia, przepływa przez wymiennik ciepła, jest podgrzana i magazynowana w górnej części bojlera.

Zasobniki warstwowe działają wydajnie, mają kompaktowe wymiary (wyróżnia je mniejsza pojemność, dzięki czemu zajmują mniej przestrzeni niż zasobniki z wężownicą). 

Podgrzewanie wody w zasobniku ciepłej wody użytkowej z wężownicą

Wpływająca do zasobnika woda nagrzewana jest przez wężownicę. Wężownica grzewcza to mająca kształt spirali, znajdująca się w dolnej części urządzenia rura. Wewnątrz rury znajduje się gorąca woda.

Podczas pobierania wody użytkowej do zasobnika wpływa zimna woda i miesza się z gorącą, wypełniającą wężownicę wodą. W ten sposób obniżana jest średnia temperatura wody w zasobniku.

Zasobnik ciepłej wody użytkowej z pompą ciepła

Na rynku dostępne są pompy ciepła ze zintegrowanym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej (na przykład pompy ciepła powietrze/woda), a także pompy ciepła wymagające podłączenia zewnętrznego zbiornika c.w.u. Należy jednak pamiętać, że w przy pompach ciepła sprawdzą się inne zasobniki niż w przypadku kotła.

Posłużmy się przykładem. Pompa daje niższą temperaturę czynnika niż kocioł.  Aby za pomocą obu urządzeń uzyskać taką samą moc cieplną,  zasobnik pompy potrzebował będzie większej wężownicy.

Co więcej, woda użytkowa może być podgrzewana przepływowo, czyli tylko w momencie, gdy z niej korzystamy, może też być magazynowana w zbiorniku. W przypadku instalacji z pompą ciepła stosowany jest wyłącznie drugi z wymienionych  sposobów.

Jaką pojemność zasobnika c.w.u. wybrać?

Jak dobrać pojemność zasobnika c.w.u?

  • Dobrym rozwiązaniem jest pomnożenie liczby domowników przez 15-40 litrów. Wiele jednak zależy od codziennego zużycia wody, potrzeb i preferencji użytkowników.
  • Pamiętajmy także, że pojemność zasobnika powinna być dopasowana do typu urządzenia grzewczego ‒ kocioł, pompa ciepła.

Zastosowanie zasobnika c.w.u. o większej pojemności jest często lepszym rozwiązaniem, ponieważ w wypadku dużych zbiorników woda wolniej traci temperaturę. Mniejsze straty temperatury to  mniejsza częstotliwość uruchamiania się urządzenia grzewczego, a więc niższe koszty eksploatacyjne.

Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane zakupem zasobnika ciepłej wody użytkowej. Chętnie doradzimy w kwestii doboru pojemności oraz rodzaju zasobnika c.w.u. tak, aby w pełni zaspokajał on zapotrzebowanie gospodarstwa domowego.

 

Skontaktuj się z nami