Hydrofory
Hydrofor – co to takiego
Hydrofor ma postać walcowatego, ocynkowanego lub emaliowanego zbiornika na wodę o pojemności wynoszącej od 20 do nawet kilku tysięcy litrów. Jego zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w instalacji wodnej budynku. Kiedy najczęściej stosuje się hydrofory?
- Kiedy budynek nie jest podłączony do sieci wodnej.
- Kiedy ciśnienie wody przesyłanej przez sieć wodociągową nie spełnia oczekiwań mieszkańców danego obiektu mieszkalnego.
Hydrofor przeponowy a hydrofor ocynkowany
Hydrofory dzielimy na hydrofory ocynkowane oraz hydrofory przeponowe. We wnętrzu hydroforu przeponowego znajduje się gumowa membrana (przepona), która rozdziela zbiornik na dwie części. Po jednej stronie membrany znajduje się powietrze a z drugiej woda. Powietrze wtłaczane jest do takiego hydroforu pod odpowiednim ciśnieniem, co z kolei pozwala na utrzymanie odpowiedniego ciśnienia pobieranej do sieci wodociągowej wody. Hydrofory membranowe charakteryzują się dużo cichszą pracą od ich ocynkowanych odpowiedników – dlatego urządzenia te są często montowane w domu.
Ze względu na stosunkowo głośną pracę, hydrofory ocynkowane montuje się raczej na zewnątrz budynków. Wewnątrz hydroforu ocynkowanego znajdują się dwie komory – jedna na wodę a druga na sprężone powietrze. Największe zalety tego typu urządzenia to niższe koszta eksploatacyjne (w wypadku hydroforu ocynkowanego nie istnieje ryzyko zużycia czy rozerwania gumowej membrany) oraz większa pojemność. Najczęściej spotykane pojemności hydroforów membranowych to 20-100 litrów, natomiast hydrofory ocynkowane dostępne są w przedziale od 50 do nawet 10 000 litrów. Każdy hydrofor do pełnienia swojej funkcji potrzebuje także pozostałych komponentów, które wspólnie z nim tworzą tak zwany zestaw hydroforowy lub inaczej, instalację hydroforową.
Jako MK Instalacje oferujemy montaż hydroforów – to jaki typ hydroforu powinien zostać użyty w danym budynku, uzależnione jest od wielu zmiennych, dlatego zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane naszą ofertą celem omówienia szczegółów usługi.
Jakie komponenty tworzą instalację hydroforową?
Podstawowe urządzenia wchodzące w skład zestawu hydroforowego to:
- pompa hydroforowa,
- zbiornik hydroforowy (hydrofor),
- wyłącznik ciśnieniowy,
- osprzęt do poszczególnych komponentów instalacji hydroforowej (rury, łączenia).
Pompa hydroforowa wtłacza wodę ze źródła wody (na przykład ze studni) do zbiornika hydroforowego (hydroforu). Wyłącznik ciśnieniowy odpowiada za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wewnątrz hydroforu oraz za włączanie i wyłączanie pompy hydroforowej.