Ogrzewanie grzejnikowe

Ogrzewanie grzejnikowe to bardzo popularne rozwiązanie, które ma mnóstwo zalet – jest nie tylko stosunkowo niedrogie, lecz także może współpracować z wybranym przez klienta źródłem ciepła. Szeroki wybór grzejników umożliwia dobór produktów dostosowanych pod względem parametrów technicznych do indywidualnych potrzeb czy lokalizacji oraz pasujących estetycznie do aranżacji danego pomieszczenia i ewentualnych wymagań istniejącej już instalacji centralnego ogrzewania.

ogrzewanie grzejnikowe

 

Ogrzewanie grzejnikowe – gdzie zamontować?

Dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że grzejniki należy zamontować w pobliżu miejsc, w których są największe straty ciepła. Z tego powodu najczęściej instaluje się je pod oknami. Zlokalizowane w odległych punktach pomieszczenia, spowodują różnice temperatur, które będzie się odczuwać przede wszystkim w chłodne, zimowe dni.

Aby cieszyć się jak największym komfortem związanym z użytkowaniem ogrzewania grzejnikowego, należy zwrócić uwagę nie tylko na miejsce montażu grzejników, lecz także na sposób przekazywania przez nie ciepła. W zależności od wybranego modelu, ciepło może być przekazywane poprzez konwekcję bądź promieniowanie.

Promieniowanie a konwekcja

Częściej wybieranym i bardziej polecanym rozwiązaniem jest zamontowanie grzejników, które dostarczają ciepło na drodze promieniowania. Ogrzewają one wówczas całe pomieszczenie – podłogę, meble i sufit, zapewniając optymalny rozkład temperatury we wnętrzu i w niewielkim stopniu przyczyniając się do unoszenia się kurzu.

Tymczasem konwekcja opiera się na przepływaniu przez grzejniki powietrza, które odbiera ciepło, a następnie unosi się do góry, rozchodząc się po pomieszczeniu i oddając ciepło. Najcieplej jest zatem pod sufitem, najzimniej przy podłodze. Aby zapobiec takiej sytuacji można przykryć grzejnik parapetem, jednak zachowując odpowiednią odległość, ponieważ zbyt mały odstęp może utrudniać cyrkulację powietrza.

Jaką moc grzejną wybrać?

Wielkość grzejników dobiera się pod kątem parametrów instalacji grzewczej, uwzględniając równocześnie straty cieplne danego pomieszczenia, które zwykle określa się podczas wykonywania projektu domu. W przypadku remontowanych mieszkań, wybiera się grzejniki zbliżone wielkością do tych zamontowanych we wnętrzu wcześniej. Oczywiście jeśli nie uległo zmianie zapotrzebowanie na ciepło. Może mieć to miejsce, gdy ściany zostały ocieplone bądź okna zostały wymienione na nowe.

Warto pamiętać, że moc grzejników nie jest stała, ponieważ zmienia się pod wpływem wielu czynników, np. temperatury wody i otoczenia, lokalizacji, a także samego rozchodzenia się ciepła. Duży wpływ mają również warunki pogodowe, dlatego podczas obliczania optymalnej wartości, powinno się uwzględnić średnie temperatury w danym regionie.

Instalując ogrzewanie grzejnikowe należy wziąć pod uwagę także moc grzejników podaną przez producenta.

Nasza oferta

Firma MK Maciej Posiak oprócz montowania ogrzewania grzejnikowego, zajmuje się również instalacją wodną, kanalizacyjną, gazową, wentylacją, klimatyzacją a także doborem i montażem pompy ciepła. Z chęcią udzielamy wsparcia naszym klientom z zakresu doboru najlepszych rozwiązań do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Skontaktuj się z nami