Blog

Ekologiczny dom – czyli jak obniżyć koszty eksploatacji domu?

Okazuje się, że wiele rozwiązań odpowiednich dla środowiska naturalnego, jest równie korzystne dla naszego portfela. Jeśli planujesz budowę nowego domu lub modernizację starego, przejrzyj nasze sposoby na zmniejszenie kosztów jego eksploatacji. Wiele osób obawia się, że koszty zakupu i montażu pompy ciepła, czy fotowoltaiki nie zwrócą się, a cała inwestycja okaże się nieopłacalna – to błąd! Podpowiadamy, co robić, aby zwróciła się już w kilku pierwszych latach użytkowania.

Pompy ciepła

Pompy ciepła mogą służyć nie tylko do ogrzewania centralnego, ale również ogrzewania wody do codziennego użytku. Przy małych stratach ciepła w domu, mogą ogrzewać samodzielnie nawet dosyć duże przestrzenie. Większość z obecnie dostępnych na rynku urządzeń może nie tylko ogrzewać, ale również chłodzić powietrze, co sprawia, że to rozwiązanie jest jeszcze bardziej atrakcyjne. Pompa Ciepła wykorzystuje energię elektryczną, zatem jest idealnym rozwiązaniem w pakiecie z panelami solarnymi.

Fotowoltaika

Montaż paneli fotowoltaicznych, oprócz tego, że umożliwiają samodzielną produkcję energii z niewyczerpalnego źródła, jakim jest słońce, staje się jeszcze bardziej opłacalna jeśli wziąć pod uwagę to, że:

  • w celu jej zakupu można skorzystać z licznych dofinansowań,
  • po zamontowaniu można korzystać z ulgi termomodernizacyjnej,
  • wyprodukowane w lecie nadwyżki energii, można odebrać w zimie.

W zakresie montażu paneli jest wiele możliwości – mogą być montowane na dachach płaskich, nachylonych lub na gruncie. Panele fotowoltaiczne jeśli są zamontowane w dobrze nasłonecznionym miejscu, optymalnie dobrane do potrzeb gospodarstwa domowego i poprawnie zamontowane, zwracają się w ciągu kilku pierwszych lat użytkowania. Fotowoltaika po zamontowaniu staje się praktycznie bezobsługowa.

Rekuperator

Straty ciepła związane z tradycyjną wentylacją sięgają nawet do 70% zapotrzebowania na ciepło dla danego gospodarstwa domowego. Żeby nie tracić na ogrzewaniu, można zamontować rekuperator. Rekuperator przy wymianie ciepłego powietrza z wnętrza domu, na zimne z zewnątrz, jest w stanie odzyskać nawet 90% ciepła, które w przypadku zwykłej wentylacji, zostałoby bezpowrotnie stracone. MK Instalacje korzysta ze sprawdzonych jednostek jakim są rekuperatory Komfovent Domekt. Jest to urządzenie z górnej półki, wyposażone w wymiennik obrotowy, który znacząco obniża wysuszanie powietrza w budynku. Dodatkowo nasze rekuperatory dzięki wymiennikowi obrotowemu sprawiają, że urządzenie jest odporne na temperatury powietrza zewnętrznego. A Co za tym idzie- czujemy się jeszcze bardziej komfortowo w naszym domu.

Realne koszty ekologicznych domów

Dla zobrazowania tego, czy to naprawdę się opłaca, przyjrzyjmy się poniższej tabeli, która obrazuje koszty ogrzewania najpopularniejszymi materiałami lub instalacjami w domu energooszczędnym, nowym ocieplanym i starym nieocieplonym. Tabela jest konstruowana na przykładzie domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych, w skali roku.

Tabela „koszty ogrzewania”

Jak widać w załączonej tabeli, różnice są kolosalne. Przebicie pomiędzy domem energooszczędnym, a starym nieocieplonym potrafi być nawet 3-krotne! Jeśli chcesz obliczyć, na jaką oszczędność możesz liczyć w swoim przypadku, zachęcamy do obliczeń.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.