Realizacje

Ekologiczne źródła ciepła

Coraz więcej osób decyduje się na zmianę sposobu ogrzewania na taki, który będzie przyjazny środowisku. Nic dziwnego, nadmierny smog, który często gromadzi się w powietrzu wskutek wykorzystywania, np. gorszej jakości węgla, wpływa negatywnie na zdrowie i jest przyczyną rozwijania się w organizmie różnych, niekiedy nawet ciężkich chorób. Jakie technologie można zaliczyć zatem do ekologicznych źródeł ciepła? Na co warto się zdecydować? Zachęcamy do lektury.

Energia pozyskiwana ze słońca

Fotowoltaika jest w Polsce zaliczana do jednego z najpopularniejszych Odnawialnych Źródeł Energii. Dzięki zamontowanemu systemowi można pobierać energię cieplną, która zostaje w wyniku kilku procesów przekształcona w prąd zmienny, płynący w gniazdkach. Energię elektryczną pozyskiwaną ze słońca wykorzystuje się często do zasilania nowoczesnej instalacji grzewczej lub pompy ciepła. Planując zatem budowę domu, warto postawić na OZE i tym samym obniżyć znacząco rachunki za prąd, a także przyczynić się do wsparcia środowiska. Warto jedynie pamiętać, że sposób ogrzewania domu dobrze jest zaplanować jeszcze na etapie projektu. Dzięki temu dostosowanie instalacji do nowoczesnego i spójnego systemu będzie o wiele łatwiejsze. 

Ogrzewanie domu przy wykorzystaniu systemu rekuperacji

Należy pamiętać, że chcąc zamontować w swoim domu rekuperację, trzeba zdecydować się na ten krok przy planowaniu projektu budynku. Rekuperatory montowane są w budownictwie pasywnym, gdzie rezygnacja z tradycyjnego ogrzewania jest świadomą decyzją właściciela. W tego typu budynkach odpowiednia termoizolacja odgrywa znaczącą rolę. Niwelowane są wszelkie czynniki, które prowadziłyby do niechcianych strat ciepła.

Co istotne, ogrzewanie nadmuchowe z rekuperacją ma bardzo wiele zalet, jedną z najważniejszych jest możliwość nie tylko ogrzewania, ale także oczyszczania powietrza, które trafia do środka budynku. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie polecane alergikom. 

Ponadto, systemy nadmuchowe przygotowują powietrze do odpowiednich parametrów, zanim dostanie się ono do pomieszczeń. Jest ono w zależności od potrzeby ogrzewane lub chłodzone, filtrowane oraz nawilżane. Dzięki temu właściciele budynków mogą kontrolować, między innymi jakość powietrza oraz jego temperaturę.

Nowoczesne pompy ciepła

Aby realnie móc zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, a także zrezygnować z tradycyjnych źródeł ciepła, warto zdecydować się na montaż funkcjonalnej pompy ciepła. Obecnie na rynku dostępnych jest sporo urządzeń o wysokiej efektywności. Pompy pobierają energię z natury, czyli z gruntu, powietrza lub wody. Podłącza się je do prądu i odpowiednio programuje, aby mogły rozpocząć swoją pracę. Urządzenia te współpracują najczęściej z ogrzewaniem podłogowym oraz głównie z grzejnikami niskotemperaturowymi, choć można zakupić również tak zwane pompy wysokotemperaturowe, które współpracować będą z grzejnikami tradycyjnymi. 

Co ważne, sprzęt ten montuje się zarówno w budynkach nowo powstałych, jak i w starszym budownictwie. W przypadku drugiej sytuacji należy wykonać generalny remont, przede wszystkim instalacji grzewczej i dostosować pomieszczenia do montażu urządzenia.

Coraz więcej osób decyduje się na montaż ekologicznych i funkcjonalnych urządzeń oraz systemów, służących do ogrzewania budynku. Należą do nich, między innymi instalacja fotowoltaiczna, rekuperacja, pompy ciepła i wiele innych. Wykorzystanie ich pozwala na wsparcie środowiska, ograniczenie emisji szkodliwych związków do atmosfery oraz na znaczące obniżenie rachunków za prąd.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.