Realizacje

Czy trzeba zarejestrować pompę ciepła?

Jesteś właścicielem pompy ciepła? Musisz zatem wiedzieć, że Twoje obowiązki z tym związane nie kończą się na jej montażu i konserwacji. Czy trzeba zarejestrować pompę ciepła? Jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnych kar, koniecznie dowiedz się, kogo dotyczy obowiązek rejestracji. W poniższym artykule podpowiemy, jak dopełnić niezbędnych formalności, by legalnie korzystać z pompy ciepła w swoim domu.

 

Kto musi zarejestrować pompę ciepła?

Od maja 2015 roku obowiązuje ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową. Dotyczy ona urządzeń, w których stosuje się fluorowane gazy cieplarniane. Ustawa ta, nazywana także ustawą F-gazową, narzuca na właścicieli pomp ciepła obowiązek rejestracji. Aby dowiedzieć się, kto jest zobowiązany zarejestrować pompę ciepła, trzeba określić, ile czynnika chłodniczego znajduje się w urządzeniu.

W przypadku urządzeń niehermetycznie zamkniętych, rejestracja pompy jest konieczna przy co najmniej 5 tonach ekwiwalentu CO2. Wymienić tu można pompy ciepła typu split, w przypadku których instalator musi wykonać połączenie między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną. Jeśli mamy urządzenie typu monoblok, ilość ekwiwalentu CO2 obligująca do rejestracji wzrasta do 10 ton. Urządzenia hermetycznie zamknięte nie wymagają ingerencji instalatora, zatem nie ma ryzyka wycieku czynnika z układu chłodniczego.

 
pompa ciepła

Gdzie i kiedy zarejestrować pompę ciepła?

Czas na rejestrację pompy ciepła również określa się na podstawie rodzaju urządzenia. Pompa ciepła hermetycznie zamknięta musi zostać zgłoszona w terminie 15 dni od daty dostarczenia urządzenia. Na rejestrację pompy ciepła niehermetycznie zamkniętej mamy 15 dni od pierwszego uruchomienia.

Pierwszym krokiem jest założenie konta w Centralnym Rejestrze Operatorów, zarządzanym przez Biuro Ochrony Warstwy Ozonowej. Będzie do tego konieczne podanie danych, które znajdują się na tabliczce znamionowej. Są to informacje o ilości i rodzaju czynnika, numerze fabrycznym pompy czy roku produkcji. Pozwoli nam to na założenie Karty Urządzenia, bez której niemożliwe byłoby dokonywanie wpisów dokumentujących konieczne przeglądy pompy ciepła i jej ewentualne naprawy.


Co grozi za niezarejestrowanie pompy ciepła?

Obowiązek rejestracji pompy ciepła spoczywa na właścicielu. Rejestracji zwykle dokonuje instalator, który posiada wydany przez Urząd Dozoru Technicznego certyfikat, uprawniający do odzysku czynnika chłodniczego, serwisowania pomp ciepła i ich kontroli pod względem szczelności.

Za przekroczenie terminów rejestracji pompy ciepła oraz  brak niezbędnych kontroli, grożą kary od kilkuset do nawet dziesięciu tysięcy złotych. Dla własnego bezpieczeństwa oraz dla uniknięcia nieprzyjemnych konsekwencji, warto zatem pamiętać o obowiązku rejestracji i dbaniu o regularny serwis urządzenia.


Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.