Realizacje

Czy ogrzewanie węglem lub drewnem opłaca się w 2022?

Wybór rodzaju instalacji grzewczej jest niezwykle istotny w perspektywie długoterminowej. Nieodpowiednie decyzje poniosą za sobą konsekwencje w postaci wysokich kosztów ogrzewania. Ceny paliw w 2022 roku uległy znacznemu podwyższeniu. Przyjęło się, że najdroższe w eksploatacji jest korzystanie z instalacji gazowych i elektrycznych. Podwyżki cen dotyczą jednak zarówno gazu, prądu, jak i węgla czy drewna. Czy zatem ogrzewanie węglem lub drewnem jest opłacalne w 2022 roku? Poniżej kilka faktów na temat tego rodzaju ogrzewania.

Ogrzewanie węglem – skąd popularność tej metody?

Do niedawna węgiel stanowił źródło ciepła w około 30% polskich domów. Łatwo dostępny, nadaje się do stosowania zarówno w popularnych w starych domach piecach kaflowych, jak i w nowoczesnych „kozach”. Niestety jest on jednym z nieodnawialnych źródeł energii, a jego zasoby gwałtownie się kończą. Nie sposób zatem uniknąć zwiększenia wysokości opłat za zakup tego rodzaju paliwa stałego.

Coraz większa świadomość społeczeństwa w zakresie ekologii, niestety również nie przemawia na korzyść tej metody ogrzewania. Spalanie węgla odpowiada bowiem za bardzo duży procent globalnej emisji CO₂ do środowiska. Jeżeli zatem chcemy zadbać o planetę, warto rozważyć inne metody ogrzewania.

ogrzewanie weglem lub drewnem w 2022

Ogrzewanie drewnem – tańsza alternatywa dla pieców węglowych

Drewno jest surowcem zdecydowanie tańszym i bardziej ekologicznym niż węgiel. Możliwość kupienia go u lokalnych dostawców wpływa na cenę oraz sprawia, że jest to źródło energii łatwiej dostępne. Niestety tu również, jak w przypadku węgla, pojawia się szereg minusów. Przede wszystkim koszty mogą okazać się niskie tylko pozornie. Jeżeli do ceny zakupu drewna doliczymy koszty związane z jego pocięciem oraz osuszeniem, rachunek będzie znacznie wyższy. Niska kaloryczność drewna z kolei sprawia, że do ogrzania domu trzeba go zużyć znacznie więcej.

Ogrzewanie węglem i drewnem a koszty eksploatacji i bezpieczeństwo

Decydując się na ogrzewanie przy użyciu węgla lub drewna, musimy liczyć się z koniecznością dbania o regularne zamawianie surowca oraz wygospodarowanie miejsca na jego przechowywanie. Należy także pamiętać o odpowiedniej utylizacji popiołu, będącego wynikiem spalania. Pod znakiem zapytania stoi również bezpieczeństwo użytkowników. W przypadku opalania węglem istnieje bowiem ryzyko zatrucia tlenkiem węgla.

Piece węglowe oraz opalane drewnem charakteryzuje znacznie mniejszy poziom sprawności, niż instalacje gazowe, elektryczne czy powietrzne pompy ciepła. Jeżeli zatem doliczyć koszty regularnych napraw, ogrzewanie węglem lub drewnem w 2022 może się okazać kompletnie nieopłacalne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.