Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej – warto czy nie?
Mówiąc o cyrkulacji ciepłej wody, mamy na myśli instalację, która doprowadza ciepłą wodę od miejsca jej podgrzania do najbardziej oddalonych kranów. Dzięki temu z baterii, natychmiast po odkręceniu, wypływa woda o odpowiednio wysokiej temperaturze. Jakie korzyści daje nam cyrkulacja ciepłej wody użytkowej? Warto czy nie inwestować w taką instalację?
Wygoda użytkowania ciepłej wody
Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej sprawia, że niezależnie od tego, jak bardzo punkt poboru oddalony jest od urządzenia grzewczego, zawsze mamy łatwy dostęp do wody o odpowiedniej temperaturze. Po odkręceniu kranu nie musimy czekać, aż zimna woda spłynie z rur. W znacznym stopniu zwiększa to nasz codzienny komfort.
Dbaj o planetę – nie marnuj wody
Dzięki instalacji cyrkulacji ciepłej wody, unikamy niepotrzebnego spuszczania wody zimnej do kanalizacji. Jest to bardzo ważne dla budżetu domowego, ponieważ za wylaną wodę musimy zapłacić (zarówno za jej pobór, jak i za odbiór ścieków). Poza tym unikamy marnowania wody pitnej, której zasoby, jak wiadomo, są na ziemi ograniczone.
Wysoki koszt montażu pompy cyrkulacyjnej
Niestety wątpliwości co do tego, czy warto inwestować w cyrkulację ciepłej wody użytkowej, budzą koszty jej montażu. Czy oszczędności, jakie uda nam się uzyskać na zużyciu wody wystarczą, by była to inwestycja opłacalna? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy korzystać z pompy cyrkulacyjnej. Możemy zaprogramować ją w taki sposób, by włączała się tylko w godzinach największego poboru, np. rano i wieczorem. Inną opcją jest montaż termostatu, który podgrzewa wodę jedynie wtedy, gdy jej temperatura spadnie poniżej określonego poziomu. Jeżeli chcemy mieć bardziej bezpośredni wpływ na działanie cyrkulacji, dobrym pomysłem będą automatyczne włączniki. Dzięki nim możemy włączać pompę dokładnie wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba.
Czy warto inwestować w cyrkulację ciepłej wody użytkowej?
Wykonanie cyrkulacji ciepłej wody użytkowej wymaga dość sporej inwestycji. Aby były szanse na to, że koszty nam się zwrócą, musimy używać jej z rozsądkiem.
Aby zminimalizować rachunki za prąd, możemy połączyć zakup pompy cyrkulacyjnej z montażem pompy ciepła i fotowoltaiki. Używanie cyrkulacji tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście niezbędne, również wpłynie na jej opłacalność. Z pewnością warto pomyśleć o takim rozwiązaniu, jeżeli mieszkamy w domku jednorodzinnym i korzystamy z własnego szamba. Cyrkulacja ciepłej wody pozwoli nam ograniczyć wydatki związane z jego obsługą. Jeżeli do tego zadbamy o odpowiednią izolację przewodów, ograniczymy do minimum straty ciepła. Z pewnością odbije się to pozytywnie na naszym domowym budżecie.