Auto, dom i blok – porównanie emisji zanieczyszczeń
Zanieczyszczenie środowiska to problem, który w ostatnich latach coraz silniej zaprząta nasze głowy. Okazuje się, że pojawienie się większości substancji szkodliwych w powietrzu jest wynikiem działalności człowieka. Na ulicach ciągle rośnie liczba samochodów. W miastach w zawrotnym tempie rozwijają się osiedla mieszkaniowe, a na przedmieścia buduje się kolejne domy jednorodzinne. Poniżej znajdziecie porównanie emisji zanieczyszczeń z aut, domów i bloków.
Emisja zanieczyszczeń – czy transport to nasz największy problem?
W zakresie transportu, za największy procent emisji CO2 do środowiska odpowiedzialne są auta osobowe. Aby zmniejszyć zagrożenie, na producentów samochodów narzuca się pewne ograniczenia. Europejska norma emisji spalin dla samochodów osobowych Euro6 mówi, że emisja tlenków azotu nie może przekraczać 400 mg/kWh, zaś cząstek stałych 10mg /kWh. Tego typu obostrzenia wydają się przynosić zamierzony efekt. Zanieczyszczenia komunikacyjne stanowią bowiem nie więcej niż 7% całości emisji.
Dom a blok – porównanie emisji zanieczyszczeń
Według przeprowadzonych badań, ponad połowa Polaków mieszka w budynkach jednorodzinnych. Jednocześnie w dużych aglomeracjach ciągle powstają ogromne osiedla, a budynki wielolokalowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Jak zatem ma się rodzaj zabudowy do poziomu emisji zanieczyszczeń?
Ogrzewanie w budynkach wielolokalowych
W blokach od lat bardzo popularne jest korzystanie z ogrzewania miejskiego. Dla elektrociepłowni produkujących prąd, energia cieplna jest niejako odpadem. Rurociągami przesyłana jest ona w postaci gorącej wody do mieszkań. Takie rozwiązanie zapewnia ciepło dużym grupom ludzi, nie wymagając jednocześnie dodatkowego spalania paliw generujących zanieczyszczenia.
Domy jednorodzinne największym źródłem zanieczyszczeń
Okazuje się, że najwyższy procent zanieczyszczeń trafia do środowiska z tzw. niskiej emisji. Jej źródłem są piece w domach jednorodzinnych. Niestety w wielu gospodarstwach domowych energię cieplną ciągle pozyskuje się ze spalania węgla, drewna czy oleju opałowego. Źródła te stanowią największe zagrożenie dla planety.
Aby ograniczyć emisję zanieczyszczeń, warto rozważyć zastąpienie tradycyjnych pieców pompami ciepła. W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, pozwolą one zadbać o środowisko naturalne. W dłuższej perspektywie pociągną też za sobą dodatkowe korzyści w postaci sporych oszczędności. Ulga dla planety, ratunek dla naszego zdrowia i mniejsze koszty – to dość silny pakiet argumentów, które przemawiają za wprowadzeniem zmian w systemach grzewczych w naszych domach.